Partner serwisu

Porozumienie w sprawie transportu zboża z Ukrainy przedłużone

ep. 17.11.2022

Porozumienie w sprawie transportu zboża z Ukrainy przedłużone
fot. Pixabay
O kolejne 120 dni zostało przedłużone porozumienie w sprawie transportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – poinformował ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
Jak podał za pośrednictwem mediów społecznościowych minister, decyzja zapadła w Stambule. Jej gwarantami są ONZ oraz Turcja.

Przypomnijmy, po raz pierwszy porozumienie podpisano pod koniec lipca tego roku. Celem było umożliwienie transportu ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym: w Odessie, Czarnomorsku i Jużnem, które po zbrojnym ataku Rosji zostały zablokowane przez agresora.

Porozumienia zawarły wówczas z Turcją oraz ONZ oddzielnie Rosja i Ukraina. Dwie kluczowe strony nie porozumiały się bezpośrednio ze sobą, lecz podpisały identyczne umowy, korzystając z międzynarodowego pośrednictwa. Pozwoliło to zażegnać widmo kryzysu żywnościowego – Ukraina jest jednym z największych producentów zboża na świecie.

29 października Rosja poinformowała, że wycofuje się z porozumienia, co znacznie ograniczyło ilość zboża wysyłanego z czarnomorskich portów.

Informację o podpisaniu porozumienia skomentował Jakub Jakóbowski z Instytutu Studiów Wschodnich, który zauważył, że porozumienie z Turcją i ONZ zawarła na razie Ukraina, nie zrobiła natomiast tego jeszcze Rosja.


Jak podał Ołeksandr Kubrakow, od 1 sierpnia do tej pory Ukraina wyeksportowała ponad 11 mln ton produktów rolnych do 38 krajów. – To znaczna ilość, ale za mało – skomentował ukraiński minister.

Poinformował też, że Ukraina oficjalne zwróciła się do partnerów inicjatywy z propozycją jej przedłużenia o co najmniej rok. Zaapelowała także o dodanie do niej portu Nikołajewa. – Czekamy na ich odpowiedź – napisał minister.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony