Partnerzy serwisu:

Porr: Potrzebujemy 1000 osób do pracy. Możliwe, że będą to pracownicy z zagranicy

Leonard Dolecki 19.02.2018

arrow
arrow
Porr: Potrzebujemy 1000 osób do pracy. Możliwe, że będą to pracownicy z zagranicy
fot. PORR
Porr: Potrzebujemy 1000 osób do pracy. Możliwe, że będą to pracownicy z zagranicy
Porr: Potrzebujemy 1000 osób do pracy. Możliwe, że będą to pracownicy z zagranicy
– Potrzebujemy 1000 osób do prac, które prowadzi nasz grupa. Bardzo chciałbym, żeby byli to Polacy, ale jeśli nie będzie takiej możliwości będziemy musieli szukać pracowników z innych krajów – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Piotr Kledzik, który kieruje grupą Porr w Polsce.
Podczas konferencji, na której został przedstawiony raport Zespołu Doradców Gospodarczych TOR „Zatrudnianie cudzoziemców – sytuacja prawna a potrzeby branży budowlanej”, Piotr Kledzik komentował obecna sytuacją na budowlanym rynku pracy.

– W Polsce ilość inwestycji jest teraz duża. Należy jednak zauważyć, że z intensyfikacją inwestycji mamy do czynienia nie tylko w Polsce ale także w innych krajach. Przeprowadzając rozmowę o budowlanym rynku pracy w Niemczech pojawiły by się najprawdopodobniej takie same stwierdzenia jak tu – mówił Piotr Kledzik.

Oczywiste jest to, że w związku z wyjazdem wielu Polaków do pracy za granicę w kraju ich brakuje. Powodów niedoboru pracowników jest jednak więcej. – Problem jest także w tym, że rynek się zestarzał. Dużo pracowników po prostu poszło na emeryturę i teraz mało osób chce wykonywać taką pracę. Staramy się wspierać szkoły, które kształcą przyszłych budowlańców i zachęcać do tego zawodu, ale to nie jest proste – komentuje prezes Porr.

Jak podaje przedstawiciel Porr – firma obecnie jest w stanie zatrudnić 1000 nowych osób, czyli ok. 40% potencjału jaki posiada. Piotr Kledzik chciałby, żeby byli to Polacy.

– Problem na rynku jest i te dane są bardzo wyraźne. Będziemy musieli sobie poradzić z tymi brakami pracowników. Obecnie mamy propozycje od pracowników z jeszcze bardziej egzotycznych destynacji niż te podane w raporcie. To czego się w takich przypadkach obawiamy to bariera kulturowa. Takim pracownikom trzeba zorganizować całą otoczkę życia. Dodatkowo uważam, że Polacy nie są otwarci szczególnie na osoby o innym kolorze skóry. W takich sytuacjach spotykaliśmy się z pewnego rodzaju ostracyzmem – mówi Piotr Kledzik.

Raport Zatrudnianie cudzoziemców – sytuacja prawna a potrzeby branży budowlanej można pobrać TUTAJ

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony