Partner serwisu

PORR: Współpraca z rządem kluczowa dla budowlanki

Łukasz Malinowski 20.10.2020

PORR: Współpraca z rządem kluczowa dla budowlanki
fot. mat. pras.
Efektem pierwszej fali epidemii był chwilowy spadek koniunktury, która w szybkim czasie zaczęła się poprawiać. Na początku drugiej fali trudno jest szacować jej wpływ na branżę budowlaną, ale wiadomo, że i tutaj kluczowa będzie współpraca wykonawców ze stroną publiczną. O sytuacji na rynku w dobie koronawirusa wywołującego COVID-19 rozmawiamy z Piotrem Kledzikiem, prezesem zarządu PORR SA.
Łukasz Malinowski, Rynek Infrastruktury: W ocenie ekspertów branża budowlana dobrze poradziła sobie podczas pierwszej fali pandemii. Równocześnie przestrzegają oni, że skutki kryzysu w budownictwie mogą być widoczne z opóźnieniem, szczególnie, że właśnie mamy drugą falę zachorowań. Czy widzi Pan takie ryzyko?

Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR SA: Myślę, że dziś prognozowanie obarczone jest dużo większym ryzykiem niż w latach sprzed pandemii. Od ponad pół roku jesteśmy w sytuacji bezprecedensowej, w zasadzie nie ma benchmarku dla rzetelnej oceny tegorocznych wyników. Można jedynie stwierdzić, że poradziliśmy sobie najlepiej jak było to możliwe w tej nowej dla wszystkich sytuacji.

Jednym z kluczowych elementów skutecznej walki z pierwszą falą epidemii była postawa Ministerstwa Infrastruktury i głównych zamawiających, m.in. PKP PLK oraz GDKKIA. Mam tu na myśli zarówno zmodyfikowane zasady odbiorów robót czy przyśpieszenie płatności, jak i zapewnienie o kontynuacji programów dofinansowanych ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Efektem pierwszej fali epidemii był chwilowy spadek koniunktury, która w szybkim czasie zaczęła się poprawiać pozwalając na ostrożny optymizm. Trudno oszacować jak wpłynie na branżę druga fala, zdecydowanie kluczowa dla kondycji będzie kontynuacja współpracy i wsparcie ze strony publicznej.

A jak sytuacja wygląda w przypadku PORR SA?

Kontynuujemy realizację wszystkich kontraktów. Oczywiście, mamy chwilowe opóźnienia związane z pandemią. Jednak dzięki determinacji i postawie pracowników przestoje te nie są długotrwałe. Co istotne, zamawiający podchodzą do tych sytuacji z dużym zrozumieniem.

Generalnie na dziś mamy wystarczający portfel zleceń, a w roku 2021 również nie obawiamy się znaczącego spadku. Czy branża budowlana czuje się silniejsza o wypracowane dzięki epidemii sposoby zdalnej komunikacji i dobre relacje z zamawiającym? Oczywiście ta współpraca była i jest kluczowa. Cotygodniowe telekonferencje z udziałem Ministerstwa Infrastruktury i publicznych zamawiających znacząco pomogły w zachowaniu ciągłości prac, prowadzeniu kontraktów i zachowaniu płynności finansowej.

Podczas pierwszej fali epidemii wiele urzędów wydających decyzje administracyjne tj. pozwolenia, pracowało w trybie on-line, co wpływało niestety na opóźnienia w ich przygotowywaniu i przekazywaniu. Zgłoszenie tego problemu przez branżę spotkało się z natychmiastową reakcją ze strony administracji. Przykładowo, dzięki temu podejściu ZRID na budowę drogi S3 Bolków-Kamienna Góra otrzymaliśmy 21 sierpnia, kilka dni później nastąpiło przekazanie placu budowy i wbicie łopaty. Tak więc coś, co trwało zazwyczaj miesiąc, teraz udało się zrobić w kilka dni. Dla nas to otworzyło drogę do rozpoczęcia intensywnych prac.

Reasumując, deklaracje ze strony publicznej o ważnej roli budownictwa w utrzymaniu gospodarki nie pozostały bez pokrycia. Teraz należy liczyć, że ta postawa w zakresie trwających już projektów będzie również dotyczyć nowych inwestycji, co zaowocuje większą dynamiką w ogłaszaniu przyszłych przetargów. Branża jest przygotowana do realizacji wielomiliardowych inwestycji.

Jak wygląda sytuacja w zakresie projektów realizowanych dla sektora prywatnego?


Niestety, problemy różnych branż, które inwestują w budownictwo nie pozostały bez wpływu na sektor prywatny. Widzimy problemy z finansowaniem rozpoczętych inwestycji. Jako generalny wykonawca okazujemy w takich sytuacjach zrozumienie. Stosujemy w każdy przypadku indywidualne podejście, bo tylko w ten sposób możemy wspólnie rozwiązać problem. Mamy nadzieję, że sytuacja ta szybko się poprawi.

Czy stosunkowo tanie oferty, które można obserwować ostatnio w przetargach, to powód do obaw?

Każda firma prowadzi swoją politykę ofertową. Nie czuję się upoważniony, aby oceniać oferty konkurencji. Jesteśmy odpowiedzialnym wykonawcą i nasze wyceny zawierają rzetelnie oszacowane koszty, stanowiąc nie tylko o gwarancji jakości realizowanych prac, ale także o ich terminowości.

Równocześnie praktyka dowodzi, że warto stawiać na firmy, które mają siedziby, zasoby kadrowe i sprzęt zlokalizowane w Polsce, a których wiarygodność potwierdzają referencje i zrealizowane projekty.

Powracając do ryzyk związanych z drugą falą epidemii – istnieje obawa o zatrzymanie budów, choćby z powodu możliwej dużej absencji pracowników w związku ze skalą zachorowań i kwarantanny?

Od początku monitorujemy sytuację. Codziennie budowy przekazują dane dotyczące stanu zdrowia pracowników i ich absencji. Do tego momentu mieliśmy w PORR SA 30 osób zarażonych, w tym niestety 2 pracowników zmarło.

Oczywiście, natychmiast wdrażana była procedura, w ramach której identyfikowano osoby pierwszego i drugiego kontaktu, kierowano je na testy, a w uzasadnionych przypadkach na kwarantannę. W skali całej firmy, która zatrudnia ponad 2 tys. osób, nie są to liczby, które mogą zatrzymać budowę. Podobnie wygląda sytuacja w całej branży, która na bieżąco jest monitorowana przez np. PZPB.

Czy planują Państwo podjęcie działań, które mogłyby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko wystąpienia COVID-19 na budowach? Jeśli tak to jakie działania są rozważane?

Od początku epidemii na budowach obowiązują dwie podstawowe zasady: ograniczenie kontaktu i higiena. Wprowadzone są też zasady dla pracowników biurowych tj. wdrożenie pracy zdalnej, organizowanie spotkań wewnętrznych z liczbą uczestników nieprzekraczającą 4 osoby w jednym pomieszczeniu, nakaz organizacji spotkań z osobami z zewnątrz wyłącznie online.

Na platformie zakupowej PORR SA rozszerzyliśmy asortyment o środki ochrony osobistej oraz daliśmy możliwość samodzielnego ich zamawiania według własnych potrzeb. Równocześnie kontrahentów PORR SA zobowiązaliśmy do niezwłocznego informowania o stanie zdrowia swoich pracowników oraz o wynikach testów wykonywanych na obecność Covid-19.

Czy zagrożeniem dla ciągłości prac może być nadchodzący sezon zimowy, zwyczajowo wyłączony z czasu realizacji kontraktów?

Zdecydowanie nie. Przykładowo w styczniu br. produkcja budowlana wzrosła o 8,7 % rok do roku, po spadku o 3,1 % w grudniu. Niemniej nie była to wina pogody tylko efekt nadrabiania przez firmy budowlane zaległości z grudnia, gdy święta i koniec roku zachęcają zawsze do urlopów.

Co do pogody, miniona zima była wyjątkowo ciepła i łagodna, co zarazem sprzyjało pracom budowlanym. Długoterminowe, tegoroczne prognozy również nie zwiastują zimy stulecia, a raczej powtórkę z minionego sezonu ze średnią temperaturą o 2-3 stopnie Celsjusza wyższą od wieloletniej normy. Myślę, że to trwały, klimatyczny trend, pozwalający coraz efektywniej wykorzystywać zimę. Zresztą potwierdzają to też badania koniunktury GUS, w których przedsiębiorstwa zgłaszające pogodę jako barierę działalności stanowią niewielki odsetek.

Należy mieć nadzieję, że już w niedługiej perspektywie czasowej również epidemia przestanie być taką barierą. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że działania i postawy z czasu pierwszej fali epidemii powinny być dla nas wytyczną i wzorem podczas drugiej fali. Trudno ocenić jak nadchodzący czas wpłynie na sytuację w budownictwie, niemniej jednak róbmy wszystko, aby kontynuować prace, bo od tego zależy przyszłość branży i naszych firm.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony