Partner serwisu

Port Gdańsk przygotowany do oszczędzania energii

ep./inf. pras. 20.09.2022

Port Gdańsk przygotowany do oszczędzania energii
fot. Port Gdańsk
Inwestycja zajęła dwa i pół roku, ale dzięki niej w najbliższy sezon zimowy Port Gdańsk wchodzi ze zmodernizowanym oświetleniem. Zakończona w tym roku modernizacja oświetlenia daje 50-proc. oszczędności.
Decyzja o przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji systemu oświetlenia Portu Gdańsk zapadła w 2018 r. Najpierw wykonano audyt, potem opracowano program funkcjonalno-użytkowy. Wymiana rtęciowych, wysokoprężnych sodowych oraz metalohalogenkowych źródeł światła ruszyła w grudniu 2019 roku. Trwała do wiosny 2022 r.

– Przedsięwzięcie polegało na modernizacji systemu oświetleniowego na terenie administrowanym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Obejmowało swoim zakresem m. in.: wymianę ponad tysiąca opraw sodowych i rtęciowych na oprawy LED, wymianę blisko 300 słupów wraz z wysięgnikami, wymianę 3 starych wież kratowych na nowoczesne maszty stalowe a także wdroże-nie systemu zarządzania oświetleniem – mówi Kamil Tarczewski, wiceprezes Zarządu Morskie-go Portu Gdańsk cytowany w komunikacie. Dodaje, że dla portu oznacza to realne oszczędno-ści. Dodatkowa korzyść wiąże się z pozytywnym wpływem na środowisko.

Wszystkie zainstalowane oprawy zostały wyposażone w źródła światła typu LED, a ich moc w stosunku do starych opraw została obniżona o około połowę, tj. z ok. 360 kW na ok. 180 kW. To daje 50-proc. oszczędności.

Nowe lampy są sterowane specjalnym systemem, który pozwala na dopasowanie ilości światła do miejsca, pory dnia i warunków atmosferycznych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony