Partnerzy serwisu:

Port Gdynia i PKP SA współpracują na rzecz intermodalu

inf. pras. 11.04.2018

Port Gdynia i PKP SA współpracują na rzecz intermodalu
fot. LD
11 kwietnia br. doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia i Polskimi Kolejami Państwowymi S. A. Dokument dotyczy współpracy stron przy działaniach na rzecz wsparcia rozwoju i wzmocnienia konkurencyjności połączeń intermodalnych pomiędzy Portem Gdynia a terminalami lądowymi na jego zapleczu.
Obie spółki zamierzają pozyskiwać środki zewnętrzne, w tym fundusze europejskie na realizację projektów w zakresie rozwoju infrastruktury intermodalnej oraz wspólnych działań w obszarze logistyki.

Porty morskie są kluczowymi ogniwami w globalnej logistyce, a co za tym idzie walka konkurencyjna między nimi przesunęła się w kierunku rywalizacji całych łańcuchów transportowych i dowozowych na ich głębokim zapleczu. Zatem porty, które mogą zaoferować najbardziej konkurencyjne połączenia z zapleczem, wzmacniają swoją pozycje na rynku.

– Kontynuujemy naszą dotychczasową udaną współpracę z PKP. Jednakże, dzięki podpisaniu listu intencyjnego w sposób formalny i rzeczywisty realizujemy zapisy Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. z perspektywą do 2030 roku, które wskazują na konieczność aktywnego uczestnictwa portów morskich w rozwoju przewozów intermodalnych oraz współpracy podmiotów zarządzających portami morskimi z operatorami terminali intermodalnych na ich zapleczu – podkreślił Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– Nasze dotychczasowe działania, a od dziś także wspólna inicjatywa z ZMPG S.A., stanowią odzwierciedlenie priorytetów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Powiązanie portów morskich z kolejową siecią transportową i dalszy rozwój potencjału polskich centrów logistycznych jest kwestią strategiczną. Takie przedsięwzięcia wpisują się także w naszą nową politykę zarządzania nieruchomościami. Chcemy wykorzystywać swoje zasoby w sposób racjonalny, uczestnicząc np. w ważnych projektach logistycznych – powiedział Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Idea współpracy na rzecz ustanowienia sprawnych połączeń polskich portów z zapleczem gospodarczym w kraju jak i w całej Europie Środkowowschodniej wpisuje się także w cele i realizacje ustanowionego przez Komisję Europejską Kolejowego Korytarza Transportowego nr 5 (Rail Freight Corridor no 5).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Gdynia
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony