Partnerzy serwisu:

Port Gdynia poprawia dostępność kolejową

inf. pras. 05.04.2019

arrow
arrow
Port Gdynia poprawia dostępność kolejową
fot. I, Jack11 Poland, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Port Gdynia poprawia dostępność kolejową
Port Gdynia poprawia dostępność kolejową
Prawie siedem tysięcy metrów torów kolejowych zostanie przebudowanych i zelektryfikowanych w zachodniej części Portu Gdynia. Wartość inwestycji to ponad 65 milionów zł. Umowa z wykonawcą podpisana.
W piątek 5 kwietnia odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wykonawstwo, w ramach projektu: „Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia – przebudowa i elektryfikacja”. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Colas Rail Polska Spółka z o.o. (lider) oraz Colas Rail S.A.S. (partner konsorcjum).

Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności przeładunkowej terminalu kolejowego, poprzez wprowadzanie składów całopociągowych trakcją elektryczną, bezpośrednio ze stacji Gdynia Port, na bocznicę układu torowego BCT. Dzięki elektryfikacji skróci się również czas obsługi składów intermodalnych, na stacji Gdynia Port, bez konieczności zmiany lokomotywy na spalinową.

– Nasze działania w zakresie kolei zmierzają w jednym, ściśle określonym kierunku. Do 2027 roku nie mniej niż 40 procent towarów w naszym porcie obsługiwana będzie koleją. To założenie zapisane jest w naszej Strategii Rozwoju i dołożymy wszelkich starań, by je spełnić – mówi, cytowany w komunikacie Adam Meller, prezes ZMPG S.A.

Obszar inwestycji zlokalizowany jest po północnej stronie terenów rozwojowych, za Estakadą Kwiatkowskiego. Inwestycja obejmuje przebudowę zewnętrznego układu torowego (przy jednoczesnym zwiększeniu ilości torów z sześciu do siedmiu), budowę sieci trakcyjnej o łącznej długości około 9 km oraz budowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym i systemu EOR (elektryczne ogrzewanie rozjazdów). Umowny termin zakończenia realizacji projektu to IV kwartał 2020 r.

– Inwestycja, oprócz zwiększenia możliwości logistycznych Portu Gdynia, posiada również walor społeczny. Ograniczenie hałasu i zanieczyszczeń znacząco wpłynie na komfort życia mieszkańców Gdyni, szczególnie tych zamieszkujących w bezpośrednim sąsiedztwie terenów portowych. Staramy się, aby nasza działalność była jak najmniej uciążliwa dla gdyńskiej społeczności – mówi Grzegorz Dyrmo, wiceprezes ZMPG S.A.

Port Gdynia, poprzez stałe udoskonalanie infrastruktury, przygotowuje się do realizacji strategicznej, z punktu widzenia dalszego rozwoju portu, inwestycji, którą jest budowa Portu Zewnętrznego. Modernizacja trakcji kolejowej przyczyni się do zwiększenia zdolności przeładunkowych portu i pozwoli na usprawnienie obecnych procesów logistycznych, które wykorzystane zostaną w momencie wyjścia portu w morze.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony