Partner serwisu

Port Gdynia przygotowuje się do rozbudowy terminala ro-ro

mr 18.09.2020

Port Gdynia przygotowuje się do rozbudowy terminala ro-ro
fot. Port Gdynia
Jednym z istotnych segmentów rynku żeglugowego w Porcie Gdynia są trwałe połączenia ro-ro. Port już dziś posiada bardzo dobrze zorganizowany terminal, jednak z uwagi na plany rozwojowe armatorów oraz rosnące wolumeny przeładunków konieczne jest jego powiększenie aby spełniał swoje zadania również w perspektywie następnych 10-15 lat.
Zalądowienie części Basenu V wraz przebudową ramp ro-ro w Porcie Gdynia ma na celu dostosowanie ich do przyjmowania jednostek ro-ro o długości około 240 m, planowanych do wprowadzenia przez armatorów na Morze Bałtyckie w perspektywie najbliższych kilku lat.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy przepustowości Portu Gdynia, który należy do VI Europejskiego Korytarza Transportowego łączącego państwa nadbałtyckie z krajami położonymi nad Morzem Adriatyckim i na Bałkanach.

− Wykonawca przygotowuje już studium wykonalności, a projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem. Przewidujemy, że z zmodernizowanych ramp operatorzy będą mogli korzystać już w drugim kwartale 2025 r. Liczymy, że inwestycja ta sprawdzi do Portu Gdynia nowych armatorów i nowe połączenia” – komentuje Adam Meller, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Obecnie do Portu Gdynia na trasie Gdynia – Lubeka − Hanko razy w tygodniu zawija Transfennica, za to Finnlines Grimaldi Group pływający na trasie Gdynia − Hanko pojawia się trzy razy w tygodniu.

Planowany projekt obejmuje m.in.: prace pogłębiarskie z obecnych -7,6m – -8m do -10m – -15,5m głębokości, zalądowienie fragmentu Basenu V o powierzchni do ok. 20 tys. m2 pod działalność portową, rozbiórki i modernizacje ramp oraz stosowne przebudowy nabrzeży (Czeskie, Stanów Zjednoczonych), modernizację części Nabrzeża Rumuńskiego, budowy i przebudowy infrastruktury sanitarnej, energetycznej, telekomunikacyjnej, drogowej i kolejowej.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony