Partnerzy serwisu:

Port Gdynia: Stabilne półrocze I półrocze i dobra perspektywa

Franciszek Wolski 27.08.2019

Port Gdynia: Stabilne półrocze I półrocze i dobra perspektywa
fot/. I, Jack11 Poland, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) zakończył I półrocze 2019 roku z ponad 5-procentowym wzrostem przeładunków. Po dobrych sześciu miesiącach nadszedł gorszy lipiec, w którym mniejszy z trójmiejskich portów zanotował spadek. Druga część roku ma przynieść jednak zwiększony obrót towaru.
5% wzrostu

I półrocze 2019 roku zostało zamknięte przez Port Gdańsk wynikiem przeładunkowym równym 12,116 mln ton, czyli o 0,6 mln ton więcej niż przed rokiem. Daje to wzrost rok do roku w wysokości 5,34%.

Największy udział w obrocie miała drobnica (ok.60%), której dużą część stanowią kontenery. Tych w Gdyni w opisywanym okresie było o 14% więcej niż w analogicznym czasie roku ubiegłego. Na drugim miejscu uplasował się węgiel i koks (ok. 14%). Obie te grupy przeładunkowe odniosły wzrosty, co przełożyło się na ogólny wynik.

Gorzej niż przed rokiem wyglądały drewno oraz zboże. Te sektory nie stanowią jednak dużej części całego towaru, który pojawił się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku.

Gorszy lipiec

Po dobrym półroczu nastąpił jednak lipiec, który okazał się o 4,2% gorszy dla ZMPG niż przed rokiem. W ciągu siódmego miesiąca 2019 roku obrót towarów w mniejszym z trójmiejskich portów był równy 1,843 mln ton.

Spadki było widać w każdym z sektorów przeładunkowych. Na plus zapisały się jedyni węgiel i koks (+27,4%) oraz zboże (+58,9%).

Kolejny rekordowy rok?

Po słabszym lipcu kolejne miesiąca mają przynieść wzrosty w Gdyni. – W Porcie Gdynia z roku na rok rosną przeładunki, bijemy kolejne rekordy i nie zamierzamy zwalniać tempa. Ten rok również planujemy zakończyć z wynikiem w postaci 25 mln ton przeładowanych towarów. W drugiej połowie roku czekają nas również kolejne kamienie milowe naszych strategicznych inwestycji. Już za chwilę nastąpi otwarcie magazynu wysokiego składowania, a w październiku uroczyście wmurujemy kamień węgielny w ramach budowy Nowego Terminala Promowego. Październik będzie również momentem w którym podsumujemy sezon wycieczkowców – komentuje ZMPG.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony