Partnerzy serwisu:

Port Gdynia z planami na nowy terminal intermodalny

Leonard Dolecki 15.01.2018

Port Gdynia z planami na nowy terminal intermodalny
fot. Port Gdynia
Zarząd Morskiego portu Gdynia zgłosił do konkursu o unijne dofinansowanie projekt dotyczący budowy nowego terminalu intermodalnego. Koszt inwestycji ma wynosić ponad 120 mln zł z czego unijne wsparcie miałoby pokryć prawie połowę.
Port Gdynia planuje pozyskać unijne środki z puli dla transportu intermodalnego. Całkowity koszt netto projektu wynosi 123 mln zł, w tym dofinansowanie unijne spodziewane jest w wysokości około 61 mln zł.

Przedsięwzięcie ma dotyczyć budowy nowego terminalu intermodalnego na terenie Centrum Logistycznego Portu Gdynia. Infrastruktura ma zostać wyposażona w urządzenia sterowania ruchem kolejowym i ma się składać z systemu placów składowych przeznaczonych do magazynowania ładunków zjednostkowanych. Potencjał przeładunkowy nowego terminalu intermodalnego szacuje się na około 2-3 mln ton ładunków zjednostkowanych.

Nowy terminal intermodalny obejmujący około 30 ha umożliwi obsługę terenów logistycznych Portu Gdynia przez transport kolejowy. Inwestycja obejmuje budowę dwutorowego terminalu wraz z torem odstawczym i połączeniem obszaru logistycznego, zlokalizowanego w rejonie ulicy Logistycznej. Planowana jest także budowa drogi łączącej place manewrowo – odstawcze z ulicą Logistyczną oraz ulicą Kontenerową.

– Nowy terminal intermodalny w Porcie Gdynia to będzie zupełnie nowa jakość w obsłudze naszych klientów – mówi Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Powstanie nowej infrastruktury zwiększającej zdolność przepustową portowej sieci kolejowej i umożliwiającej sprawniejsze prowadzenie operacji przeładunkowych pozwoli na dopasowanie się do wzrastających wymagań podmiotów korzystających z infrastruktury portowej i umożliwi obsługę zwiększających się potoków towarów – dodaje.

Według planów gdyńskiego portu postępowanie na realizację inwestycji może ruszyć jeszcze w tym roku. Budowa ma ruszyć w II kwartale 2019 roku. Zakończenie robót wraz z uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie przewidywane jest na 2020 rok.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Gdynia
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony