Partnerzy serwisu:

Port na Bugu. Białoruś chce usprawnić transgraniczne przewozy

mr 19.12.2019

Port na Bugu. Białoruś chce usprawnić transgraniczne przewozy
fot. PKP Cargo
Jak poinformował serwis Puls Biznesu, Ministerstwo Transportu i Komunikacji Republiki Białoruś zaproponowało realizację kilku inwestycji, które usprawnią transgraniczne przewozy. Miałyby to być między innymi rzeczny hub i kolej terespolska. Ministerstwo podało tę informację podczas spotkania z przedstawicielami polskiego resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
− Strona białoruska proponuje rozpatrzenie możliwości zorganizowania transportu multimodalnego na odcinku Brześć (Muchawiec) − Małaszewicze, przy wykorzystaniu transportu wodnego śródlądowego i kolejowego. Przedstawiona koncepcja przewiduje utworzenie portu rzecznego na Bugu oraz połączenie go z istniejącą infrastrukturą kolejową, w tym przede wszystkim linią kolejową nr 2 Warszawa Zachodnia − Terespol – poinformowało portal Puls Biznesu biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi.

Jak czytamy w artykule PB, inwestycje te usprawniłyby przewóz towarów do i z polskich portów. Byłoby to również atrakcyjne dla wielu przewoźników. Jak podkreśla cytowany przez PB prezes zarządu PKP Cargo, „że budowa portu rzecznego na Bugu i oraz rozwój przeładunków i przewozów linią terespolską nie zagrozi rozwojowi terminala spółki w Małaszewiczach”.

− Polska ma szansę otworzyć nowe, atrakcyjne kierunki przewozu towarów, co nie osłabi Małaszewicz, a wręcz przeciwnie − spowoduje, że ten rejon nadgraniczny będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla spedytorów. Projekt służyłby też rozwijaniu przez PKP Cargo funkcji operatora logistycznego. Mielibyśmy bowiem pod ręką ważny segment usług logistycznych − transport rzeczny, który w Polsce jest wykorzystywany w bardzo małym stopniu − mówił PB Czesław Warsewicz.

Zdaniem prezesa PKP Cargo, nikt nie traktuje idei budowy kanału łączącego Bug z Dęblinem, gdzie powstałby port i multimodalny terminal, jako próby wyeliminowania Małaszewicz. Ma to być jedynie sposób na znaczne zwiększenie wymiany handlowej miedzy Polską a Białorusią.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony