Partnerzy serwisu:

Port Szczecin-Świnoujście bliski pobicia rocznego rekordu

Leonard Dolecki 18.12.2017

Port Szczecin-Świnoujście bliski pobicia rocznego rekordu
fot. Port Szczecin
W ciągu jedenastu miesięcy 2017 roku w Zespole Portów Morskich Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) przeładowano łącznie prawie 23,5 mln ton. Oznacza to, że wzrost w porównaniu rok do roku wynosi ponad 5%. Takie dane dają szansę na pobicie dotychczasowego rekordu.
Jak podaje ZMPSiŚ – „na plusie” są niemal wszystkie grupy towarowe. O ponad połowę zwiększyły się przeładunki rudy (+52,5%) oraz ropy (50,3%). Nieźle radzą sobie też inne masowe (+8%), drobnica (+4,5%) oraz kontenery (+3,2%). Nie obyło się jednak bez spadków. Można je zauważyć w statystykach dotyczących węgla (-33%) i zboża (-25,2%).

Obecne statystyki dają mocną nadzieję na możliwość pobicia rekordu rocznego obrotu towarów w zespole dwóch największych zachodniopomorskich portów. Na koniec listopada 2016 roku wynik przeładunków wynosił 22,084 mln ton, a na koniec grudnia 24,1 mln ton. W roku bieżącym już mamy wynik równy 23,236 mln ton. Oznacza to, że statystyki najprawdopodobniej już zostały poprawione.

W dobrej kondycji w Porcie Szczecin-Świnoujście są kontenery. W samym listopadzie było ich o 5% więcej niż przed rokiem, a w ciągu 11 miesięcy przeładowano ich o 2,605 tys. TEU.

– Zarząd Portu zarządza dwoma portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Zarówno Szczecin, jak i Świnoujście są portami uniwersalnymi. Co jest ich dużą wartością. Bowiem spadki w jednej grupie towarowej rekompensują wzrosty w innej. Zapewnia to stabilną wielkość przeładunków. Ta rośnie z roku na rok. Ubiegły rok porty zamknęły wynikiem o 4% lepszym od 2015. Wszystko wskazuje na to, że także i ten rok będzie dobry dla portów. Wolumen obsłużonej masy towarowej winien zamknąć się wartością oscylującą wokół 25 mln ton obsłużonych towarów – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Szczecin-Świnoujście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony