Partnerzy serwisu:

Port Szczecin-Świnoujście: Lipiec kontynuuje tendencję spadkową, ale perspektywa jest dobra

Franciszek Wolski 23.08.2019

Port Szczecin-Świnoujście: Lipiec kontynuuje tendencję spadkową, ale perspektywa jest dobra
Fot. Port Szczecin-Świnoujście
Ponad 19 mln ton towarów obsłużyły porty w Szczecinie i Świnoujściu w okresie od stycznia do lipca br. Wynik ten jest o 0,8% lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Martwiące jest jednak to, że od kilku miesięcy zachodniopomorskie porty notują spadki.
Stabilny poziom po 7 miesiącach

W okresie od początku stycznia do końca lipca br. w Zespole Zachodniopomorskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) obrót towarów wyniósł 19,092 mln ton. Liderami wzrostów są inne masowe na plusie o 14,5 procent, zboże wzrost o 7,7 procent oraz z takim samym wynikiem lepszym o 5,8 procent w porównaniu do ub. roku - ropa i węgiel.

Bilans ujemny po siedmiu miesiącach notują ruda, kontenery (w lipcu br. duży wzrost o blisko 17 procent) oraz drobnica.

Jak komentuje ZMPSiŚ – ogółem poziom przeładunków jest na stabilnym i mocnym poziomie.

Czy powróci dobra passa?

Biorąc pod uwagę sumę wszystkich przeładunków w br. na zachodniopomorskich nabrzeżach nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak przyjrzymy się poszczególnym miesiącom, widać niewielką tendencję spadkową.

Pierwsze trzy miesiące br. były dla Portu Szczecin-Świnoujście lepsze niż w 2018 roku, w każdym kolejnym miesiącu obrót towarów był jednak niższy niż przed rokiem.

Nie inaczej było w lipcu. W siódmym miesiącu br. statystyki były gorsze o ok. 4,4% (2018 – 2,634 mln ton, 2019 – 2,519 mln ton).

Zarząd współpracujących portów nie traci jednak optymizmu.– Dynamika wzrostu w dalszej części roku będzie większa aniżeli dotychczas. Widać to już po wynikach lipiec br. do lipca ub. roku, gdzie zboże notuje blisko 64 procentowy wzrost, czy też węgiel o 53 procent w górę oraz kontenery na plusie o prawie 17 procent – informuje ZMPSiŚ.

2019 ma być lepszy niż 2018

Ubiegły rok porty w Szczecinie i Świnoujściu zakończyły rekordowym wynikiem prawie 29 mln ton obsłużonych ładunków. W tym czasie roku ładunki drobnicowe stanowiły 47 proc., masowe stałe 39 proc., zaś masowe płynne 14 proc.

Jak szacuje zarząd – tendencja wzrostowa powinna utrzymać się w br. roku, osiągając na koniec roku wartość w okolicach 30 mln ton obsłużonych towarów.

– Jak wynika z portowych analiz, w drugim półroczu dynamika wzrostu obsługiwanych towarów niemal we wszystkich grupach towarowych jest większa aniżeli w pierwszym półroczu. Perspektywy są dobre, bowiem polska gospodarka to lider rozwoju gospodarczego w Europie, a przeładunki w portach to taki probierz tego, co dzieje się na rynku – komentuje sytuację Port Szczecin-Świnoujście. – Należy jednak pamiętać, że rynek bywa kapryśny i mogą na nim wystąpić czynniki, na które ani Zarząd, ani spółki przeładunkowe nie mają wpływu, a które z kolei przekładają się na wielkość obsługiwanej masy towarowej – dodaje.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony