Partnerzy serwisu:

Port Szczecin-Świnoujście: Przeładunki na identycznym poziomie jak przed rokiem

Franciszek Wolski 17.10.2019

Port Szczecin-Świnoujście: Przeładunki na identycznym poziomie jak przed rokiem
fot. ZMPSiŚ
24,4 mln ton – taki obrót towarów zanotował Zespół Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku. Oznacza to, że statystyki, w porównaniu rok do roku, utrzymały się na tym samym poziomie.
Wrzesień ze spadkiem

W przedstawionych przez ZMPSiŚ wynikach widać mocny spadek przeładunków we wrześniu br. Obrót towarów w porównaniu rok do roku był niższy o 6,2%, czyli o 169,6 tys. ton. – To za sprawą mniejszych przeładunków węgla o 100 tys. ton i rudy o 140 tys. ton - również porty Gdańsk i Gdynia przeładowały mniej węgla – komentuje Monika Woźniak-Lewandowska, przedstawicielka Zarządu Portu.

Sektory, które w tym czasie odnotowały spadek to: węgiel (-35,2% r/r), ruda (-47,5% r/r), drobnica (-6,3% r/r). W tym okresie wzrosty zauważono w takich grupach jak: inne masowe (+10% r/r), zboże (+161,4% r/r), paliwa (+14,9% r/r) oraz drewno.

Trzy kwartały zmiennych statystyk

W okresie od początku stycznia miesięczne statystyki w Porcie Szczecin-Świnoujście zaliczały wiele wzlotów i spadków. Pierwszy kwartał br. był lepsze niż I kwartał 2018 roku, jednak kolejne miesiące nie były dla zespołu zachodniopomorskich portów tak dobre. W podsumowaniach większości z nich widać było wyniki gorsze niż w roku poprzednim. Lepszy okazał się dopiero sierpień, a teraz, we wrześniu, znowu odnotowano spadek.

Ostatecznie jednak, w podsumowaniu po trzech kwartałach, obrót towarów okazał się taki sam jak w analogicznym okresie roku ubiegłego i wyniósł 24,4 mln ton.

W tym czasie, w kilku ważnych grupach przeładunkowych zauważono spadki. Były to: węgiel (-2,5% r/r), ruda (-13,8% r/r) oraz drobnica (-2% r/r). Wynik nadrobiły jednak pozostałe sektory: inne masowe (+8,3% r/r), zboże (+14,3% r/r), paliwa (+6,8% r/r) oraz drewno.

W zachodniopomorskich terminalach obecnie pojawia się także coraz mniej kontenerów. W porównaniu rok do roku ta grupa odnotowała spadek o 12,1%.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony