Partnerzy serwisu:

Port Szczecin-Świnoujście: Przeładunki o ponad 4% wyższe niż przed rokiem

Redakcja 20.11.2017

Port Szczecin-Świnoujście: Przeładunki o ponad 4% wyższe niż przed rokiem
fot. Port Szczecin
Październik okazał się kolejnym dobrym miesiącem dla Zespołu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ). Po dziesięciu miesiącach zachodniopomorska przystań utrzymuje wzrost przeładunków. W okresie od stycznia br. do końca października br. obrót towarów sięgnął prawie 21 mln ton.
Po dziesięciu miesiącach br. dalej rosną przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Jak informuje ZMPSiŚ – największe wzrosty notują ropa i ruda. Nieźle radzą sobie też takie sektory jak inne masowe, drobnica oraz kontenery. Spadki zanotowano w przeładunkach węgla i zboża.

– W sumie dynamika wzrostu wynosi 4,2% wobec ubiegłego roku, co daje wartość 20, 848 mln ton towarów – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ.

Ponad pięćdziesięcioprocentowy wzrost notuje ropa (+54,1%). Główna w tym zasługa przeładunków LNG w świnoujskim gazoporcie. Odnotowano także wzrost importu nieprzetworzonego oleju napędowego z Rosji i eksport wzbogaconego oleju do krajów zachodnich.

Równie dobry wynik osiągnęła ruda (+45,5%). Co jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec krajowych i zagranicznych hut.

O 9,2% wzrosły towary z grupy inne masowe. Dzięki wzrostom obsługiwanej drobnicy promowej i konwencjonalnej, drobnica osiągnęła wzrost o 4,4%. Na plusie są również wyniki obsłużonych kontenerów. Tych było więcej o trzy procent, zamykając okres wielkością 76980 TEU.

– Wedle prognoz, w bieżącym roku kalendarzowym wolumen obsłużonej masy towarowej na nabrzeżach należących do Zespołu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście winien zamknąć się wartością oscylującą wokół 25 mln ton obsłużonych towarów – informuje Monika Woźniak-Lewandowska.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Szczecin-Świnoujście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony