Partnerzy serwisu:

Port Szczecin-Świnoujście: Rekordy przeładunków

Leonard Dolecki 16.11.2018

Port Szczecin-Świnoujście: Rekordy przeładunków
fot. Port Szcecin
Rekordowy październik i znakomity bilans po 10 miesiącach pod względem przeładowanych towarów w portach w Szczecinie i Świnoujściu. W samym październiku porty przeładowały o blisko 26 procent, a w ciągu dziesięciu miesięcy o 13,2 procent więcej towarów, aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ogółem dotychczasowy bilans porty zamykają wartością 23,6 mln ton obsłużonych towarów.
Liderami wzrostów, w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2018 roku, są węgiel, ruda i paliwa, osiągając wyniki lepsze w porównaniu z zeszłym rokiem o odpowiednio 74,2, 40 i 14,1 procent. Tuż za podium plasują się inne masowe oraz drobnica ze wzrostem odpowiednio o 6,1 i 5,2 procent. Spadki utrzymały się w przeładunkach zbóż, na minusie o 21,1 procent oraz kontenerów, tu w dół o 12,4 procent.

Dobrym miesiącem okazał się również sam październik. W tym czasie w zachodniopomorskim zespole portów przeładowano 2,656 mln ton, czyli o 25,6 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najlepsze wyniki zanotowano w takich sektorach jak: węgiel (+51,8%), ruda (+134,3%) oraz inne masowe (+57,6%).

– Większe przeładunki rudy oraz towarów energetycznych, w tym węgla i paliw, to efekt dynamicznie rozwijającej się gospodarki i powiązanego z tym rosnącego zapotrzebowania na te surowce. Z kolei wzrosty w obsłudze drobnicy wynikają ze zwiększonych przewozów promowych oraz drobnicy konwencjonalnej. Natomiast w przypadku innych masowych więcej przeładowano nawozów, kruszyw i metanolu oraz kwasu siarkowego – informuje Zarząd Zespołu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście.

Wynik jest tym bardziej dobry, z uwagi na to, że w całym 2017 roku przeładunki w Szczecinie i Świnoujściu osiągnęły poziom 25,5 mln ton. Teraz pobicie tego wyniku jest bardzo możliwe. Zarząd portu przewiduje, że tegoroczny bilans przeładowanych towarów spółki portowe w Szczecinie i Świnoujściu zamkną wartością przekraczającą 27 mln towarów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Szczecin-Świnoujście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony