Partnerzy serwisu:

Port Szczecin-Świnoujście: Sierpień lepszy niż przed rokiem

Franciszek Wolski 23.09.2019

Port Szczecin-Świnoujście: Sierpień lepszy niż przed rokiem
fot. Port Szczecin - Świnoujście
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podsumował przeładunku w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2019 roku. Po słabszym okresie od kwietnia do lipca, sierpień, dla zachodniopomorskich przystani, okazał się nieco lepszy niż przed rokiem.
Dobry sierpień

W ósmym miesiącu 2019 roku w Porcie Szczecin-Świnoujście szczególnie dobrym wynikiem zapisały się takie sektory jak ruda (+90,1% r/r) oraz drewno (+111,5% r/r). Wysoki obrót odnotowano także w takich sektorach jak drobnica (+2,1% r/r) oraz paliwa (7,5% r/r).

Pozostałe grupy przeładunkowe prezentują się słabiej niż przed rokiem. Obrót węgla na zachodniopomorskich nabrzeżach w sierpniu był o ok. 25% gorszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobnie wyglądały takie sektory jak inne masowe (-27,5% r/r), czy zboże (-30% r/r). Mniej było także kontenerów, tu wynik był gorszy o niecałe 2%.

Ostatecznie obrót towaru na terenach pod nadzorem ZMPSiŚ w sierpniu 2019 okazał się lepszy niż w sierpniu 2018. Łącznie przeładowano 2,740 mln ton (+1,3%).

Wynik niemal identyczny jak rok temu

Podsumowanie ośmiu miesięcy w zespole współpracujących portów również wygląda nie najgorzej. W tym czasie przeładowano 21,833 mln ton towaru, czyli o 0,8% więcej niż przed rokiem.

Największy udział w tym wyniku, mimo niewielkiego spadku w porównaniu rok do roku, miała drobnica (11,758 mln ton). Bardzo ważne były także takie sektory jak: węgiel (+2,1%), inne masowe (+0,5%), ruda (-9%) oraz paliwa (+6%).

Ogromny wzrost, bo aż o 877,8%, odnotowano w przeładunku drewna, jednak z uwagi, że ogółem było to tylko 163,3 tys. ton, nie było to aż tak istotne dla ostatecznego wyniku.

Dobra perspektywa

Jeśli obecna tendencja w wynikach portu zostanie utrzymana to 2019 rok będzie dla ZMPSiŚ rekordowy pod względem przeładunków. Pierwsze miesiące br. przywitały zachodniopomorskie porty wzrostami, później jednak dynamika wyhamowała. Dobry sierpień pozwala jednak Zarządowi patrzeć optymistycznie na kolejne miesiące i liczyć na dobry wynik na koniec roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony