Partnerzy serwisu:

Port Szczecin-Świnoujście z nieustającym wzrostem przeładunków

Redakcja 15.10.2017

Port Szczecin-Świnoujście z nieustającym wzrostem przeładunków
fot. Port Szczecin
Blisko 19 mln ton towarów obsłużyli operatorzy portowi na nabrzeżach zarządzanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, co oznacza wzrost wobec minionego roku o 6,3%.
Dobry wynik po 9 miesiącach

W zachodniopomorskim porcie „na plusie” są niemal wszystkie grupy towarowe. Ropa (+58,1%), ruda (+54,7%), inne masowe (+10,4%), drobnica (+3,7%).

– W przypadku ropy zauważalny jest wzrost importu tego surowca z Rosji, jak również wzrost eksportu przerobionych produktów do krajów Beneluksu, w tym m.in. więcej importu oleju napędowego oraz eksportu oleju. Na wzrost w tej grupie towarowej wpływa także import gazu z Kataru i Norwegii. Z kolei zwiększone obroty rudy, to wynik większego zapotrzebowania polskich i czeskich hut na rudę żelaza, co jest wynikiem zwiększonej produkcji stali. Jeśli chodzi o grupę inne masowe, operatorzy portowi w br. obsłużyli więcej statków w imporcie z metanolem, surówką, nawozami i kruszywem oraz w eksporcie z nawozami, smołą, pakiem i złomem. Na wzrost drobnicy składają się większe przeładunki w imporcie celulozy papieru, aluminium i wyrobów stalowych oraz w eksporcie wyrobów stalowych, drobnicy kontenerowej, jak również większych przewozów promowych – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zespołu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ).

Dobry wynik można zauważyć również w przeładunku kontenerów. Te także notują wzrosty. W porównaniu z zeszłym rokiem było ich o 6,9% więcej.

Nie obyło się jednak bez spadków. Te utrzymują się w przeładunkach węgla (-33,8%) oraz zbóż (-24,7%). – W przypadku węgla trend spadkowy utrzymuje się już od kilku lat, co z jednej strony jest wynikiem mniejszego zapotrzebowania na ten surowiec, z drugiej zaś z uwagi na parametry techniczne toru wodnego (głębokość 10,5 m) większe tonażowo statki wybierają inne porty. Z kolei spadki wielkości obsłużonych zbóż, to skutek nieurodzaju w br. oraz zmniejszenia zapotrzebowania na śrutę sojową – informuje ZMPSiŚ.

Korzystny wrzesień

Wrzesień br. w porównaniu do tego samego miesiąca ub. roku jest lepszy o blisko 9%. Wzrosty notują: ruda (+137,4%), inne masowe (+20,9%), ropa (+22,5%), kontenery (+7,2%) oraz drobnica (+1,5%). Spadki można zauważyć w przeładunku węgla (-31,6%) i zboża (-5,5%).

– Uniwersalny charakter zespołu portów Szczecin-Świnoujście zapewnia stabilność obsługiwanej masy towarowej. Spadki w jednej grupie bilansują się wzrostami w innej. Niemniej jednak w celu utrzymania wzrostowego trendu, konieczne są inwestycje w infrastrukturę dostępową oraz portową. W przeciągu najbliższych lat nakłady inwestycyjne w oba te obszary pochłoną kwotę przekraczającą trzy miliardy złotych. Składać się na to będą zarówno inwestycje własne ZMPSiŚ, jak również innych podmiotów, m.in. Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz PKP PLK – komentuje Monika Woźniak-Lewandowska.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Szczecin-Świnoujście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony