Partner serwisu

Portugalia. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarty

Magdalena Romanowska 02.05.2021

Portugalia. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarty
fot. ponte516arouca.com/
W Portugalii zainaugurowano otwarcie pieszego mostu wiszącego nad rzeką Paiva w miejscowosci Arouca. Przepraw liczy ponad 500 m długości, jest zarazem jednym z najdłuższych tego typu obiektów na świecie. Jego budowa została ukończona w czerwcu ubiegłego roku, ale oficjalne otwarcie odbyło się w ten czwartek, 29 kwietnia 2021.
Ponad półkilometrowa przeprawa powstała na wysokości 175 m nad rzeką Paiva. Jej szerokość to 1,2 m, więc minąć mogą się na niej najwyżej dwie osoby. „Megabudowla” została nazwana „516 Arouca”. Pierwszy człon oznacza długość mostu, a drugi pochodzi od nazwy miejscowości, w której most się znajduje. Pierwotnie most miał mieć długość 480 m, ale wydłużono go z powodu nietypowego ukształtowania terenu.

Fot. ponte516arouca.com

Most ma być przede wszystkim atrakcją turystyczną dla regionu po epidemii koronawirusa. Wejście na most nie będzie możliwe bez kontroli sanitarnej. Każda z osób wchodzących na most będzie musiała nosić maskę, a przed wejściem zdezynfekować ręce i poddać się mierzeniu temperatury. Mostem może się poruszać maksymalnie 800 osób naraz.

Fot. ponte516arouca.com

Budowa przeprawy nad rzeką Paiva trwała dwa lata. Pierwsze kroki na moście postawili miejscowi, ponieważ już w czwartek 29 kwietnia kładkę otworzono dla okolicznych mieszkańców. W niedzielę odbędzie się otwarcie z udziałem przedstawicieli rządu i władz regionu. Od poniedziałku 3 maja wejście na most będą mogli rezerwować turyści.

Fot. ponte516arouca.com

O otwarciu poinformowały władze gminy Arouca. Jak powiedziała burmistrz gminy Margarida Belem, jest to budowla od początku do końca portugalska: od zaprojektowania, po wykończenie. Łączny koszt budowy mostu wiszącego sięgnął 2,1 mln euro, część została pokryta ze środków Unii Europejskiej.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony