Partnerzy serwisu:

Porty Szczecin i Świnoujście. Rekordowe przeładunki zboża, reszta na minusie po I kwartale

Magdalena Romanowska 10.04.2020

Porty Szczecin i Świnoujście. Rekordowe przeładunki zboża, reszta na minusie po I kwartale
fot. ZMPSiŚ
Po pierwszym kwartale 2020 roku przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście spadły ogółem o 7 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku. Choć prawie wszystkie grupy towarowe skończyły kwartał z wynikami na minusie, zanotowano rekordowe przeładunki zbóż. Wzrosły one prawie o 100 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Jak zapewniają władze portów, pomimo ogólnych spadków, przeładunki w Szczecinie i Świnoujściu są na dobrym, bezpiecznym poziomie.
Pierwszy kwartał br. okazał się rekordowy dla przeładunków zbóż w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Przedsiębiorstwa portowe przeładowały ich o prawie 100 procent więcej aniżeli w tym samym czasie ubiegłego roku. Jak czytamy w komunikacie ZMPSiŚ, wynika do ze zmniejszonej podaży po ubiegłorocznych pożarach w Australii. Skutkuje to rekordowym eksportem polskiej pszenicy, która transportem morskim trafia do odbiorców.

Na plusie kwartał zakończyły także kontenery, tych obsłużono o blisko 33 procent więcej niż przed rokiem oraz paliwa w górę o 7,7 procent.

Gorzej wyglądał pierwszy kwartał dla pozostałych grup towarowych. Węgiel, ruda, inne towary masowe oraz drobnica zakończyły kwartał na minusie. W sumie po pierwszych trzech miesiącach 2020 roku w obu portach przeładunki spadły o 7 procent.

Oprócz trudnych warunków gospodarczych, które wpływają na przewozy towarów, spadek ro/ro jest rezultatem wysokich wyników za pierwszy kwartał ubiegłego roku. Przeładunki były wówczas na plusie o blisko 8 procent wobec 2018 roku. W takich grupach towarowych jak węgiel i paliwa wzrosty były na poziomie 30 procent, z kolei w innych masowych o 20 procent.

Porty zapewniają o bezpiecznym poziomie przeładunków. Wpływa na to uniwersalny charakter obu portów, gdzie mniejsze przeładunki w jednej grupie towarowej, rekompensują wzrosty w innej, vide ruda-zboża.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony