Partnerzy serwisu:

Postępują roboty na węźle Szczecin Kijewo. Są utrudnienia

inf. pras./Redakcja 10.03.2021

Postępują roboty na węźle Szczecin Kijewo. Są utrudnienia
fot. GDDKiA
Od środy na obu jezdniach DK-10 na węźle Kijewo będą zawężenia – zamiast trzech, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy. To w związku z rozpoczęciem kolejnego etapu prac – wykonane zostaną przewiązki między jezdniami oraz poszerzenia jezdni DK-10 w stronę Szczecina.
Jak poinformowała GDDKiA, w kwietniu planowane jest przeniesienie ruchu pojazdów w obu kierunkach na jezdnię DK-10 w stronę Szczecina. W kolejnych tygodniach utrudnienia w ruchu pojawią się też na autostradzie A6. Inwestor zaznacza, że zmiany organizacji ruchu są wieloetapowe i będą się wielokrotnie zmieniać.

Nowy wykonawca

Pod koniec lutego podpisana została umowa na dokończenie rozbudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo. Wykonawcą jest Budimex. Firma przystąpiła do prac.

W pierwszym etapie będą prowadzone roboty związane z przygotowaniem niezbędnych poszerzeń i połączeń między jezdniami, tak aby były możliwe kolejne zmiany organizacji ruchu.

Budowana jest również nowa łącznica relacji Kołbaskowo – Stargard, która powstanie w pierwszej kolejności, tak aby wprowadzać jak najmniejsze utrudnienia dla relacji Kołbaskowo – Stargard i Szczecin – Świnoujście.

Do końca marca będą jeszcze trwały prace przy ekranach akustycznych przed skrzyżowaniem z ulicą Kurzą i Niedźwiedzią, w tym miejscu na jezdni w stronę Szczecina będzie okresowo zamykany prawy pas ruchu.

W kwietniu planowane jest przeniesienie ruchu w obu kierunkach na jezdnię DK10 w stronę Szczecina. W kolejnych tygodniach zmiany w organizacji ruchu będą obejmowały również kierowców jadących autostradą A6.

Co do zrobienia

W zakres robót wchodzi wykonanie wszystkich pozostałych prac związanych z rozbudową węzła. W ramach wcześniejszych etapów robót, zrealizowanych po odstąpieniu od umowy z pierwotnym wykonawcą inwestycji, powstały dwie nowe łącznice po północnej stronie węzła (Stargard – Świnoujście i Świnoujście – Szczecin) oraz nowy wiadukt nad autostradą w ciągu przebudowanej jezdni DK-10 w stronę Szczecina.

Teraz powstanie nowy wiadukt nad A6 w ciągu jezdni DK-10 w stronę Stargardu wraz z przebudową jezdni DK-10. Na autostradzie A6 zostaną usunięte ostatnie stare betonowe płyty i w ich miejsce powstanie nowa nawierzchnia bitumiczna. Wzdłuż autostrady zostaną wykonane jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Powstaną również nowe łącznice, cztery po stronie południowej i dwie po stronie północnej.

Węzeł po nowemu

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK-10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70-80. 

Po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, dzięki którym poprawi się płynność przejazdu przez węzeł, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpi nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstanie większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony