Partnerzy serwisu:

Powiat leszczyński. Przebudowana droga nr 305 otwarta

inf. pras./red. 10.09.2021

Powiat leszczyński. Przebudowana droga nr 305 otwarta
fot. WZDW
W piątek 10 września symbolicznie otwarto rozbudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 305 przebiegający przez powiat leszczyński. Inwestycję na zlecenie samorządu województwa zrealizowała firma Colas Polska.
– Ta inwestycja ma długą historię, która sięga poprzedniej, unijnej perspektywy finansowej. Wtedy – w związku z wieloma potrzebami – nie wystarczyło pieniędzy. Nie wynikało to z braku chęci, ale rozmiaru inwestycji, której koszt na jednym, przebiegającym przez powiat leszczyński odcinku o długości 8,4 km wyniósł 25,4 mln zł – mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. I podkreślał, że olbrzymią rolę odegrali radni województwa, którzy jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu pieniędzy na budowę. Wicemarszałek chwalił świetną współpracę z gminą Wijewo oraz wykonawcą – spółką Colas.

– Droga wojewódzka nr 305 to od strony lubuskiej brama do Wielkopolski. Cieszymy się, że Wielkopolska wita nas w taki sposób – mówił wójt gminy Wijewo Mieczysław Drożdżyński.

Przez powiat leszczyński przebiega 51,5 km dróg wojewódzkich, w tym 8,4 km drogi wojewódzkiej nr 305, która łączy województwa wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie. Ze względu na lokalizację i natężenie ruchu droga ta wymagała poprawy stanu technicznego, dostępności, a przez to – wzrostu bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu. Samorząd województwa wielkopolskiego zaplanował rozbudowę drogi na odcinku
o długości ponad 20 km od Solca w powiecie wolsztyńskim do granicy województwa wielkopolskiego w powiecie leszczyńskim. Inwestycja jest warta łącznie 76,9 mln zł i została podzielona na cztery etapy.

Realizacja inwestycji na terenie powiatu leszczyńskiego zakończyła się w sierpniu. Zadanie kosztowało 25,4 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 20,5 mln zł.

Wykonawca robót budowlanych – firma Colas Polska miała za zadanie wzmocnić lub wymienić oraz poszerzyć istniejącą nawierzchnię, przebudować skrzyżowania, chodniki i ścieżkę rowerową. Wykonane zostało aktywne oznakowanie i wyspy spowalniające. Przebudowano także zjazdy na posesje i przepusty.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony