Partnerzy serwisu:

Powstało nowe narzędzie do prognozowania ruchu

ep. 01.06.2019

Powstało nowe narzędzie do prognozowania ruchu
fot. Pixabay
Jak prognozować ruch na drogach krajowych, regionalny i lokalny – na to pytanie odpowiada zakończony właśnie projekt zrealizowany przez konsorcjum Politechnik Warszawskiej i Politechniki Krakowskiej we współpracy z GDDKiA.
W opracowanych w ramach projektu zasadach modelowania ruchu uwzględniono także inne środki transportu, w tym kolejowy. Intermodalny Krajowy Model Ruchu to efekt pracy naukowo-badawczej zrealizowanej w ramach projektu Rozwój Innowacji Drogowych, współfinansowanego przez GDDKiA oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt ma służyć jako narzędzie do efektywnego planowania infrastruktury drogowej.

Obecnie takie prognozy na potrzeby inwestycji wykonywane są na podstawie Krajowego Modelu Ruchu wykonanego w 2007 roku, w ramach opracowania „Studium układu dróg szybkiego ruchu w Polsce”. Model ten został wykorzystany do zaplanowania ponad tysiąca inwestycji realizowanych przez GDDKiA. Ta skala potwierdza potrzebę tego typu narzędzi.

Nowe modele ruchu powstał z wykorzystaniem m.in. danych uzyskanych z GPS. Są one uszczegółowieniem informacji pochodzących z opracowań statystycznych.

Intermodalne modele, uwzględniające wszystkie rodzaje transportu oraz ruch pasażerski pozwolą analizować ruch i planować inwestycje na terenie całego kraju. Co ważne, modele na poziomie krajowym są zintegrowane z modelami regionalnymi i lokalnymi. Pozwalają na ich doszczegóławianie i aktualizowanie w przyszłości.

Modele są otwarte i dostępne dla wszystkich podmiotów publicznych. Do ich opracowania wykorzystano oprogramowanie PTV Group.

Jak informowano podczas konferencji podsumowującej projekt, nowe narzędzie ma już za sobą pierwszy test praktyczny – posługiwano się nim m.in. przy planowaniu inwestycji na DK-61 w pobliżu Warszawy.

Obecnie modelowanie ruchu jest narzędziem wspomagającym pracę inwestorów. Obecnie mówi się o tym, że w przyszłości modelowanie ruchu może być obligatoryjne w przypadku inwestycji dofinansowywanych przez Unię Europejską.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony