Partnerzy serwisu:

Powstanie nowy stopień wodny na Wiśle. Ruszył przetarg

Redakcja 18.03.2021

Powstanie nowy stopień wodny na Wiśle. Ruszył przetarg
fot. Mateusz gdynia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org
Na Wiśle poniżej Włocławka, w Siarzewie, ma powstać stopień wodny. Ruszył przetarg na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Wody Polskie przeprowadzą postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego.
– Budowa stopnia wodnego w Siarzewie to inwestycja niezwykle oczekiwana, przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły. Realizacja takich inwestycji to gwarancja bezpieczeństwa wodnego Polski, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia powodziowego i suszowego – mówi cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury, celem inwestycji jest zbudowanie progu piętrzącego. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych.

Stopień wodny Siarzewo będzie także pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. Projekt budowy stopnia wodnego Siarzewo ma przynieść również korzyści finansowe – Kaskada Dolnej Wisły to redukcja kosztów zagrożeń, energetyki odnawialnej i transportu oraz wzrost dochodów państwa i rozwój regionalny.

Przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld zł. Projekt będzie realizowany do 2029 r., a prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

W ramach ogłoszonego postępowania do opracowania jest dokumentacja przedprojektowa i projektowa oraz opracowania i usługi towarzyszące inwestycji.

Chodzi o 3 części zamówienia: cz.1 – projekt zagospodarowania terenu, cz. 2 to projekt architektoniczno-budowlany oraz cz. 3 projekt techniczny uwzględniający projekty branżowe wraz z przedmiarami, kosztorysami, specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót.

W ramach postępowania opracowana zostanie także dokumentacja przetargowa potrzebna do wybrania wykonawcy robót budowlanych.

Na realizację zamówienia przewidziano 36 miesięcy. Do rozmów inwestor planuje zaprosić od 3 do 5 kandydatów. Zainteresowane firmy projektowe mają czas na zgłoszeni chęci udziału w realizacji inwestycji do 13 kwietnia.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony