Partner serwisu

Powstanie S12 Leszno-Głogów? Jest pomysł

Grzegorz Rekiel 07.01.2023

Powstanie S12 Leszno-Głogów? Jest pomysł
Fot. Google Maps
O budowę drogi ekspresowej S12 między Lesznem a Głogowem apeluje jeden z posłów. Resort infrastruktury na razie nie ma w planach takiej inwestycji m.in. ze względu na niewielkie natężenie ruchu.
Chodzi o liczący około 45 kilometrów odcinek drogi krajowej numer 12 między Lesznem (woj. wielkopolskie) a Głogowem (woj. dolnośląskie). To droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), a zatem kierowcy mają do dyspozycji „zwykłą jezdnię”.

Zdaniem posła Grzegorza Rusieckiego między Lesznem a Głogowem powinna powstać droga ekspresowa. – Droga przebiega przez centra wielu miast, co powoduje liczne korki, zagrożenia dla mieszkańców, a także zanieczyszczenie środowiska – napisał w interpelacji do ministra infrastruktury i pytał o natężenie ruchu na wspomnianym odcinku.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował, że zgodnie z pomiarami wykonywanymi w miejscowości Szlichtyngowa, średni dobowy ruch wyniósł w październiku ok. 7,7 tys. pojazdów, czyli niedużo. Znaczny odsetek stanowią pojazdy ciężkie, których było ok. 2 tysiące.

W najbliższym czasie budowa drogi ekspresowej między Lesznem a Głogowem nie jest planowana. Resort infrastruktury nie wyklucza realizacji inwestycji w przyszłości, ale tez nie składa żadnych deklaracji. – Kwestia realizacji na wskazanym odcinku drogi o parametrach drogi ekspresowej, zostanie przeanalizowana przy najbliższej kompleksowej weryfikacji sieci drogowej w Polsce – w dość dyplomatyczny sposób poinformował Weber.

Zapewnił, że resort infrastruktury nie zapomina o odcinku DK 12 między Lesznem a Głogowem. W ramach „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 powstaną bowiem obwodnice: Głogowa oraz Wschowy i Dębowej Łęki. – W ramach planów na następną perspektywę może powstać też obwodnica Szlichtyngowej na DK 12, która obecnie znajduje się na liście rezerwowej programu obwodnicowego – wyjaśnił urzędnik i ocenił, że „inwestycje w znacznym stopniu, przyczynią się do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum wspomnianych miejscowości”.

Odnosząc się do kwestii ewentualnej budowy drogi ekspresowej Weber przypomniał też natężenie średniego dobowego ruchu rocznego na DK 12 mierzonego w latach 2020-2021. Między Szlichtyngową a Wschową średnie natężenie wyniosło ok. 7,4 tys. pojazdów. – Poziom ruchu jest niski nawet w porównaniu do średniego natężenia ruchu mierzonego dla wszystkich dróg krajowych według Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021. Wyniósł on ok. 13,6 tys. pojazdów na dobę – zauważył urzędnik.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony