Partner serwisu

Powstanie zapora na granicy z Rosją. MON zdecydowało

Redakcja 02.11.2022

Powstanie zapora na granicy z Rosją. MON zdecydowało
fot. MON
Na granicy z obwodem kaliningradzkim będzie zbudowana zapora. Powstanie na wzór tej, która powstała na granicy z Białorusią. Decyzję w tej sprawie ogłosił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
– Zdecydowałem o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim, poprzez uszczelnienie tej granicy. W związku z tym już dziś, rozpoczną się prace podjęte przez saperów, przez żołnierzy Wojska Polskiego dotyczące zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – powiedział w środę 2 listopada Mariusz Błaszczak. Dodał, że wykorzystane zostaną doświadczenia z budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy.

– Nie ulega wątpliwości, że tymczasowa zapora spowodowała ochronę granicy polsko – białoruskiej. Uniemożliwiła atak hybrydowy z terytorium białoruskiego, czy też znacząco ten atak spowolniła – stwierdził minister obrony narodowej.

W budowę zapory zaangażowani zostali żołnierze jednostek inżynieryjno-saperskich.

Jak wyjaśnił minister, zapora będzie się składała z trzech szeregów drutu ostrzowego. Finalnie ma powstać zapora o wysokości 2,5 m i szerokości 3 m. Zapora zostanie wyposażona w systemy perymetryczne. Chodzi o urządzenia, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim.

– Rozpoczynamy prace niezwłocznie, już dziś. Nie stawiamy terminów końcowych. Polscy saperzy mają odpowiednie doświadczenie, które nabyli rok temu budując taką zaporę na granicy z Białorusią – powiedział minister Błaszczak. – Przypomnę, że ta zapora uchroniła nasz kraj przed zalewem migrantów, którzy byli sprowadzeni na Białoruś. To był w moim głębokim przekonaniu plan napisany na Kremlu, którego celem była destabilizacja Polski, żeby w ten sposób uniemożliwić wsparcie dla Ukrainy – stwierdził.

Przypomnijmy, budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ruszyła w styczniu ub. roku. Jej budowę państwo zleciło firmom Budimex i Unibep. W lipcu gotowa była już bariera fizyczna, potem kontynuowane były prace dotyczące zabezpieczeń elektronicznych. Zapora na granicy z Białorusią ma 187 km długości. Do jej budowy wykorzystano 49 tys. ton stali.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony