Partner serwisu

Poznań. Lokomotywa przetestowała wiadukt na Grunwaldzkiej

inf. pras. 31.10.2022

Poznań. Lokomotywa przetestowała wiadukt na Grunwaldzkiej
fot. PIM
W rejonie ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu powstają wiadukty kolejowe. Pierwszy z nich jest już po próbach obciążeniowych. Do testów wykorzystano lokomotywę.
Wiadukt, o którym mowa będzie częścią bezkolizyjnego przejazdu pod torami na granicy Poznania i Plewisk. Jest budowany wraz z węzłem przesiadkowym.

- Budowa wiaduktu została podzielona na etapy, by nie było konieczności całkowitego zamknięcia trasy kolejowej. W pierwszej kolejności powstaje część wiaduktu po stronie Poznania i to właśnie ona przeszła testy obciążeniowe – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jak dodaje, takie próby pozwalają określić m.in. sztywność konstrukcji oraz ocenić stabilność posadowienia podpór. – Na wiadukcie stanęła lokomotywa i specjaliści mogli sprawdzić, jak zachowuje się konstrukcja przy takim obciążeniu. W kolejnych krokach ruch kolejowy zostanie przełożony na nowe tory i obiekt, co pozwoli na rozpoczęcie budowy drugiego wiaduktu po stronie Plewisk – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak cytowany w komunikacie.

Pierwszy wiadukt powstał w ramach toru nr 1 na szlaku Poznań Górczyn – Palędzie. To obiekt dwuprzęsłowy o długości ponad 33 metry. Całkowita szerokość przęsła wynosi blisko 6 metrów. Próby obciążeniowe przeprowadzono z udziałem lokomotywy spalinowej. Podczas prób stawała ona na każdym z dwóch przęseł.

Poza budową wiaduktu z torowiskiem kolejowym powstaje także m.in. kładka pieszo-rowerowa nad ul. Grunwaldzką. Przebudowywany jest także układ drogowy w rejonie powstającego węzła. Jak podał inwestor, na ul. Szałwiowej rozpoczęły się roboty brukarskie i pojawiły się pierwsze docelowe krawężniki. Zakończono głębienie i betonowanie ścian szczelinowych po stronie Poznania, wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, które to są elementem przejazdu pod torami kolejowymi.

Powstający węzeł Grunwaldzka połączy różne środki transportu: pociągi, autobusy, rowery i samochody. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo powstanie węzeł przesiadkowy. Pętla autobusowa w rejonie peronu PKP umożliwi szybką przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami "drzwi w drzwi". Uzupełnieniem będą parkingi typu "parkuj i jedź" dla samochodów i rowerów. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2023 r.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony