Partner serwisu

Poznań podpisał umowę na projekt dwóch wiaduktów

Magdalena Romanowska 11.12.2019

Poznań podpisał umowę na projekt dwóch wiaduktów
Wizualizacjafot. PIM
Firma Sweco Consulting została wykonawcą projektu wiaduktów i towarzyszącej im infrastruktury drogowej za prawie 2,5 mln zł. Obiekty mają ograniczyć liczbę samochodów spoza Poznania wjeżdżających do miasta. Jest to też ważny punkt dla rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Wiadukty będą znajdować się w ciągu ulic Lutyckiej i Golęcińskiej.
Umowa na projekty poznańskich wiaduktów została zawarta pomiędzy Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi a firmą Sweco Consulting. Przedsiębiorstwo zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej dla wiaduktów i towarzyszącej im infrastruktury drogowej za niespełna 2,5 mln zł. Wykonawca deklaruje skrócenie terminu wykonania dokumentacji o dwa miesiące, czyli w ciągu 14 miesięcy.

− Czas na wykonanie projektu liczony jest od dnia podpisania umowy. Po otrzymaniu dokumentacji będziemy mogli ogłosić przetarg na roboty budowlane. Wstępnie zakładamy, że będzie to druga połowa 2021 roku, a budowa potrwa dwa lata – mówi cytowana w komunikacie Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Do zadań wykonawcy będą też należały pozyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych zezwalających na realizację robót oraz ocena wpływu inwestycji na środowisko. Budowa wiaduktów będzie wymagała przebudowy okolicznego układu drogowego. Według inwestorów nowe wiadukty pozwolą na usprawnienie ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 92 oraz korzystnie wpłyną na komunikację wewnątrz Poznania.

Zakres projektu obejmie ul. Lutycką, która zostanie przebudowana od skrzyżowania z ul. Strzeszyńską do ul. Koszalińskiej. Przebudowa czeka też ul. Golęcińską i Podolańską. Zakres dokumentacji technicznej obejmuje również m.in. zaprojektowanie przedłużenia Al. Solidarności (od ul. Dojazd do ul. Lutyckiej) oraz ul. Jasielskiej (od ul. Lutyckiej do istniejącego fragmentu). Przewiduje się również zaprojektowanie nowego zjazdu z ul. Koszalińskiej w ul. Lutycką oraz ronda na skrzyżowaniu ul. Koszalińskiej z Literacką. Dodatkowo planowana jest przebudowa wiaduktu drogowego nad ul. Lutycką (w ciągu ul. Koszalińskiej), jak również zapewnienie odpowiednich rozwiązań dla pieszych i rowerzystów.

Wykonanie i termin ukończenia inwestycji będą jednak miały ścisły związek z możliwościami finansowymi miasta Poznania. Jeśli pojawią się trudności ze zgromadzeniem kwoty na całość, budowa będzie podzielona na etapy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony