Partnerzy serwisu:

Poznań. Stary wiadukt na Kurlandzkiej wyburzony

Magdalena Romanowska 28.02.2021

Poznań. Stary wiadukt na Kurlandzkiej wyburzony
fot. PIM
W Poznaniu trwa przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej, nad ul. Krzywoustego. Niedawno inwestycja weszła w nowy etap – stary obiekt został całkowicie rozebrany. Przeprawa, która pojawi się w jego miejsce, połączy Żegrze i Chartowo.
O rozpoczęciu przetargu na budowę nowego wiaduktu i rozbiórkę starego informowaliśmy w kwietniu tego roku. Wcześniej, w lutym 2020 r. odebrano dokumentację projektową. W listopadzie ruszyły prace rozbiórkowe w rejonie wiaduktu. Zakończyły się one niedawno, czyli w lutym 2021 r.

W międzyczasie pojawiły się wątpliwości związane z potrzebną do realizacji inwestycji wycinką drzew. Protestowali mieszkańcy, ale decyzja środowiskowa nie została uchylona. Władze miasta podkreślały też, że usuwane są tylko drzewa kolidujące z inwestycją. W zamian zasadzone mają być drzewa i krzewy.

− Aktualnie powstają zabezpieczenia wykopów w miejscu planowanych podpór pod nowy wiadukt. Roboty prowadzone są w rejonie południowej jezdni ul. Krzywoustego, która obecnie jest wyłączona z ruchu. Wykonano już też większość prac przy budowie kanalizacji deszczowej w miejscu skrzyżowań ul. Kurlandzkiej z Wiatraczną i Bobrzańską − mówi, cytowany w komunikacie Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jak informują PIM, Na ul. Krzywoustego w dalszym ciągu obowiązuje zmieniona w styczniu organizacja ruchu - na wysokości wiaduktu w obu kierunkach (do miasta i z miasta) przejechać można tylko północną jezdnią ulicy.

Wiadukt w ciągu ul. Kurlandzkiej od listopada jest wyłączony z użytkowania ze względów bezpieczeństwa, gdyż jego stan techniczny nie pozwalał na dalszą eksploatację. W jego miejsce powstaje nowy wiadukt czteroprzęsłowy z chodnikiem oraz ścieżką rowerową.

Po obu stronach, czyli na skrzyżowaniach ul. Kurlandzkiej z Wiatraczną i Bobrzańską, wybudowane zostaną ronda. W odróżnieniu od dotychczasowego, nowy wiadukt będzie posiadał odwodnienie. Wody opadowe z niego, tak jak z nowych rond, będą odprowadzane do kolektorów deszczowych. Przebudowane zostanie oświetlenie, sieci elektroenergetyczne oraz fragment sieci gazowej, powstanie kanalizacja teletechniczna, a także wymieniony zostanie fragment sieci wodociągowej.

Nowy wiadukt, dwa ronda i infrastruktura dla pieszych i rowerzystów mają być gotowe do końca 2021 roku. W ramach prac wykonawca nasadzi również ponad 9300 sztuk roślin, w tym drzewa, krzewy i byliny. Wzdłuż przebudowywanego odcinka ulicy Kurlandzkiej, od strony osiedla Orła Białego, posadzony zostanie szpaler lip oraz krzewy jaśminowca. Ponadto w rejonie inwestycji posadzonych zostanie około 170 drzew w ramach nasadzeń rekompensacyjnych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony