Partnerzy serwisu:

Pracownicy magazynowi w USA i we Włoszech strajkują z powodu epidemii

Magdalena Romanowska 31.03.2020

Pracownicy magazynowi w USA i we Włoszech strajkują z powodu epidemii
fot. Amazon Press
W związku z panującą epidemią koronawirusa i niedostosowanie warunków pracy do okoliczności epidemicznych pracownicy firmy Amazon wszczęli strajk. W Stanach Zjednoczonych i we Włoszech rozpoczął się on 30 marca, wcześniej strajkowali pracownicy we Francji. Dziesiątki zatrudnionych w Amazonie opuściły miejsca pracy.
Jak zarzuty stawiane pracodawcy magazynierzy przedstawiają między innymi brak podjęcia czynności zapobiegawczych oraz kontrolnych w celu zredukowania ryzyka zakażeniem, brak modelu postępowania w przypadku pojawienia się osoby chorej, dowóz pracowników do miejsca pracy odbywający się w zatłoczonych autobusach oraz brak zapewnienia odpowiednich środków sanitarnych na terenie magazynów.

Tylko w jednym oddziale Amazona w Staten Island pracy odmówiło 15 osób z powodu braku reakcji kierownictwa na wykryty przypadek wirusa COVID-19 na terenie zakładu. W komentarzu dla agencji Reuters Amazon przekazał, że w placówce w stanie Nowy Jork strajkował tylko ułamek pracowników, podczas gdy reszta personelu nie przerywała obowiązków. Jednocześnie przedstawiciele spółki zaznaczyli, że podjęli „drastyczne środki” przy ulepszyć procedury sanitarne. Pracownicy mieli otrzymać rękawiczki i maseczki ochronne.

W poniedziałek zastrajkowali również pracownicy włoskiego oddziału niedaleko Florencji. Protest odbył się również w magazynie w Lille we Francji. Ponad setka pracowników opuściła stanowiska pracy, ponieważ, jak wynika z ich oświadczeń, odrzucono im wnioski o płatny urlop, który chcieli wziąć w obawie przed zakażeniem.

Głosy sprzeciwu podniosły się również w piątek (27 marca) w Instacart, firmie dostarczającej żywność do osób robiących zakupy spożywcze online. Instacart to jeden z podwykonawców Amazona działający na terenie USA. Tamtejsi pracownicy protestują przeciwko temu, że ich firma w żaden sposób nie chroni ich przed możliwością zakażenia się koronawirusem. Żądają również podwyżki płac i zabezpieczenia sytuacji materialnej osób, które już zachorowały na COVID-19.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony