Partnerzy serwisu:

Prawie 110 mln zł Unii na A6 Kijewo – Rzęśnica

inf. pras. 31.03.2021

Prawie 110 mln zł Unii na A6 Kijewo – Rzęśnica
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła kolejną umowę o dofinansowanie z funduszy unijnych. Dotyczy ona rozbudowy drogi S3/A6 na ponad pięciokilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Kijewo i Rzęśnica. Unia dołoży do niej ok. 109,8 ml zł.
– Rozbudowa starej, poniemieckiej autostrady A6 to długo wyczekiwana inwestycja, dzięki której region otrzyma szansę na jeszcze szybszy rozwój. Jest to kolejny, ważny krok w stronę tego, aby mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zyskali wygodne połączenia drogowe z resztą Polski – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Dzisiejsza umowa jest kolejną, która podkreśla sprawność GDDKiA w wykorzystywaniu funduszy unijnych dla rozwoju sieci drogowej. Nie zasypiamy gruszek w popiele i przygotowujemy kolejne wnioski o dofinansowanie, tak aby w całości wykorzystać dostępną dla GDDKiA alokację środków unijnych w kwocie ponad 43,3 mld zł – podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa nawierzchnia i większy węzeł

Najnowsza umowa o dofinansowanie dotyczy rozbudowy drogi S3/A6 na ponad pięciokilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Kijewo i Rzęśnica. To fragment międzynarodowej drogi E28 prowadzącej z Berlina, przez Kołbaskowo, Szczecin, Goleniów, Koszalin, Gdańsk, Kaliningrad do Mińska. Inwestycja obejmuje dostosowanie istniejącej dwujezdniowy drogi z dwoma pasami ruchu do standardu autostrady. Starą poniemiecką betonową nawierzchnię drogi zastąpiono nową bitumiczną, a szerokość jezdni powiększono o pas awaryjny. Trasa została wygrodzona, a na odcinku przebiegającym przez lasy powstało duże przejście górne dla zwierząt.

Najważniejszą częścią inwestycji jest przebudowa węzła drogowego Szczecin Kijewo położonego na przecięciu autostrady A6 i drogi krajowej nr 10. Po przebudowie węzeł będzie miał nowe, szersze wiadukty, pod którymi będzie miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, dzięki którym poprawi się płynność przejazdu przez węzeł, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Nowe łącznice będą miały łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstanie większy węzeł drogowy, który oprócz większej płynności zapewni znaczącą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakończenie prac planuje się w III kwartale 2022 r.

Całkowita wartość inwestycji to 216 309 811,47 zł, z czego wydatki kwalifikowane to 129 131 729,59zł. Dofinansowanie unijne wyniesie 109 761 970,15 zł.

Rozbudowa drogi S3/A6 przyczyni się do zwiększenia dostępności do transeuropejskiego korytarza sieci TEN-T. Poprawi się jakość wewnętrznych powiązań komunikacyjnych poprzez odpowiednie skomunikowanie planowanej trasy z pozostałą siecią drogową. Usprawniony zostanie ruch tranzytowy poruszający się w istniejącym korytarzu transportowym.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony