Partnerzy serwisu:

Prezes Portu Gdańsk: Otwieramy szampana przy każdym nowym odcinku drogi

ep. 06.08.2019

Prezes Portu Gdańsk: Otwieramy szampana przy każdym nowym odcinku drogi
fot. Port Gdańsk
– Każdy kawałek nowo oddanej drogi to dla nas otwarty szampan – mówi prezes portu Gdańsk. – Możemy mieć najpiękniejsze nabrzeże, ale musimy towary doprowadzić i wyprowadzić z portu. Potrzebujemy całego układu krwionośnego – stwierdził na antenie Radia Gdańsk Łukasz Greinke.
W ten sposób skomentował oddanie do ruchu 33-kilometrowego odcinak autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy Południe. Zauważył, że dobre funkcjonowanie portu jest nierozerwalnie związane z dostępem do infrastruktury drogowej i kolejowej.

Jak mówił w poniedziałkowej rozmowie w Radiu Gdańsk, z punktu widzenia portu najistotniejsze są właśnie autostrada A1 pozwalająca na transport towarów do państw sąsiadujących z nami od południa oraz droga ekspresowa S7.

Do pełnego ukończenia A1 brakuje jeszcze obwodnicy Częstochowy, którą realizowało konsorcjum na czele z Salini, a teraz, wskutek zerwanej umowy z pierwszym wykonawcą, kończy konsorcjum Strabag, Budimex i Budpol – inwestor liczy, ze będzie przejezdna jeszcze w tym roku. Trzeba także wybudować trasę między Tuszynem a Częstochową – to w sumie 5 odcinków realizacyjnych. Wszystkie mają już wykonawcę, a zgodnie z planem, prace mają się zakończyć w 2022 roku.

Jeśli chodzi o siódemkę, cala trasa jest już gotowa na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Niewiele potrzeba do jej ukończenia w województwie świętokrzyskim – ostatni ok. 8-kiloemtrowy fragment koło Skarżyska może być (przed terminem umownym) oddany do ruchu jeszcze w tym roku.

Prace trwają jeszcze na terenie Mazowsza (zarówno na północ jak i na południe od Warszawy) i Małopolski – tu najwcześniej powinniśmy pojechać dwoma fragmentami zakopianki między Lubniem a Naprawą i od Skomielnej Białej do Rabki – te są planowane do oddania w tym roku.

Jak mówi Łukasz Greinke, dla rozwoju portu niezbędny jest także układ kolejowy, który w stanie obsłużyć skład o długości 740 m.

Port Gdańsk może się pochwalić bardzo dobrymi wynikami – pierwsze półrocze 2019 r. to kolejny rekord w ilości przeładunków – ponad 27 mln ton. Prezes ocenia, że przy wszystkich wyremontowanych nabrzeżach maksymalny potencjał to 70 mln ton. – Ale to już port, który pęka w szwach – zaznacza Łukasz Greinke i dodaje, że trzeba mieć na uwadze, że port ma duże plany rozwojowe. – Wolumeny będą tylko większe – stwierdza.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony