Partnerzy serwisu:

Producenci betonu stawiają na mieszkalnictwo. Infrastruktura na drugiej pozycji

Elżbieta Pałys 21.04.2017

Producenci betonu stawiają na mieszkalnictwo. Infrastruktura na drugiej pozycji
fot. Pixabay
W tym roku producenci betonu towarowego spodziewają się 2-3 proc. wzrostu produkcji w stosunku do roku 2016. Potencjał wzrostu widzą przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym. Energetyka, drogi czy kolej są nadal istotne, ale towarzyszy im większa niepewność.
Wolumen polskiego rynku betonu towarowego to blisko 20 mln m sześciennych. - Gdyby bloki betonu o wielkości metra sześciennego ustawić obok siebie, to z rocznej produkcji można by opasać kulę ziemską w połowie, byłoby ich 20 tys. km – porównuje Maciej Marciniak, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego. Jak zauważa, beton jest drugim, po wodzie, materiałem jeśli chodzi o wielkość zastosowania na świecie.

Dotychczas w Polsce cały czas najlepszym okresem, pod względem produkcji betonu pozostaje rok 2011, kiedy to inwestycje napędzane były zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Jednak z roku na rok produkcja rośnie. Na 2017 spodziewany jest wzrost 2-3 procentowy. Głównie za sprawą mieszkalnictwa.

Mieszkaniówka bardziej pewna niż infrastruktura

– To dla nas najlepszy segment – mówi Maciej Marciniak. – Tu dostarczamy beton regularnie, mamy czas go wyprodukować i czas przywieźć – mówi. Nadal ważnym segmentem będzie infrastruktura. Jak zauważa prezes SPBT, z dużymi inwestycjami mamy do czynienia w energetyce, gdzie są także dobre perspektywy na przyszłość. – To trudne zadania – ocenia jednak Marcinak. Wymagają bowiem betonowania przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.  – Są trudne technologicznie i bardzo trudne logistycznie – stwierdza przedstawiciel branży.

Producenci betonu liczą też na przemysł i inwestycje kolejowe, które powinny z fazy projektowania wejść w intensywną fazę realizacji. Duże nadzieje wiąże także z drogownictwem. – Tu mówimy o bardzo dużych projektach w ostatnim czasie, ale to wszystko stoi pod znakiem zapytania – stwierdza prezes SPBT. Stąd największe oczekiwania dotyczą budownictwa mieszkaniowego, które przeżywa intensywny rozwój m.in. za sprawa programów rządowych.   

– Budownictwo mieszkaniowe stanowi jedną trzecią branży. To istotny segment, z pozytywną perspektywą – potwierdza Michał Daszkiewicz, wiceprezes SPBT.

Nagroda za innowacyjność 

20 kwietnia w Warszawie Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego po raz 14. przyznało certyfikaty Dobry Beton. To znak jakości przyznawany wytwórniom, które spełniają najwyższe standardy. Otrzymały go 24 wytwórnie.

W tegorocznej edycji Znaku Jakości przyznano także nagrodę za innowacyjność. Otrzymał ją Cemex Polska. Jury nagrodziło w ten sposób opracowanie i wdrożenie do praktyki przemysłowej technologii betonu żaroodpornego.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 950 wytwórni betonu towarowego. Produkowany w nich beton rozwozi 3 tys. pojazdów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony