Partner serwisu

Produkcja budowlano-montażowa w październiku: mniej inwestycji, więcej remontów

GR 23.11.2022

Produkcja budowlano-montażowa w październiku: mniej inwestycji, więcej remontów
fot. Pixabay
Wzrosła o 15,6 % r/r w przypadku prac remontowych, ale spadła o 3,3 % w przypadku robót inwestycyjnych – znamy październikowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.
Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. W październiku tego roku produkcja budowlano-montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce 3,9 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 4,1 %, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,7% r/r.

W październiku w przypadku większych robót inwestycyjnych produkcja spadła o 3,3% r/r (przed rokiem odnotowano wzrost o 5,1%), a wzrosła o 15,6% w przypadku prac remontowych (w 2021 r. wzrost wyniósł 2,5%). – Zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków - o 8,9%, a także dla jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 5,1%. Z kolei w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, wartość ta ukształtowała się na poziomie sprzed roku – czytamy w analizie.

Z kolei porównując dane za październik i wrzesień tego roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 4% (rok temu odnotowano wzrost o 0,3%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 5%, licząc miesiąc do miesiąca.

W stosunku do września 2022 roku wzrosła sprzedaż wśród podmiotów wykonujących prace budowlane specjalistyczne (o 9,7%) oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 4,6%), podczas gdy odnotowany został spadek w przypadku przedsiębiorstw specjalizujących się we wznoszeniu budynków (o 1,2%).

Eksperci PKO Research ocenili na Twitterze, że „produkcja budowlana odbiła po słabym wrześniu przy nieujemnych dynamikach we wszystkich składowych, jak budowa budynków, roboty inżynieryjne czy roboty specjalistyczne”. – Pomimo wyższej dynamiki średnioterminowy trend jest nieubłagany i zmierza w dół, a szczyt wartości produkcji sektor budowlany w obecnym cyklu ma już dawno za sobą. Na powrót do wzrostów poczekać będzie trzeba na uruchomienie inwestycji publicznych oraz napływ funduszy unijnych – czytamy w poście.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony