Partnerzy serwisu:

Prof. Rymsza o wiaduktach w Genui: Uczmy się na cudzych błędach

Elżbieta Pałys 28.06.2019

Prof. Rymsza o wiaduktach w Genui: Uczmy się na cudzych błędach
fot. Salvatore1991, https://commons.wikimedia.org
Każdy obiekt budowlany w przyszłości czeka albo rozbiórka, albo wzmocnienie – mówi prof. Janusz Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Te dwa aspekty trzeba mieć na uwadze już na etapie projektowania. – Warto się uczyć na cudzych błędach – stwierdza przedstawiciel IBDiM odnosząc się do odnosząc się katastrofy w Genui. Dziś wysadzono dwie podpory mostu pozostałe po ubiegłorocznej katastrofie.
Do skutków tragicznego zdarzenia odniesiono się podczas XVIII Krajowego Zjazdu Ogólnopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Zwracając się zwłaszcza do młodych inżynierów, gość zjazdu stwierdził: – Nie należy wykonywać budowli, w których są elementy niewymienialne mające mniejszą trwałość niż trwałość obiektu.

Ten błąd, jak mówi, popełniono w przypadku obiektu z Włoch. – Tam było cięgno obetonowane. Ono ma mniejszą trwałość, a nie można go było wymienić – mówił Janusz Rymsza.

Radził też: – Jeśli już musicie zrobić wspornik, to nie ma to być coś, co będzie ładnie wyglądało – stwierdził odnosząc się do tego, że w przypadku wiaduktu Polcevera wspornik miał kilkadziesiąt metrów. – Na nim stanęły trzy duże ciężarówki, to się musiało zawalić mówił profesor.

Zwracał też uwagę na myślenie o tym co będzie się działo z konstrukcją budowlaną w przyszłości. – Jeśli cokolwiek projektujecie, pamiętajcie, że w którymś momencie trzeba to będzie wzmacniać – i to powinno być proste rozwiązanie, albo rozebrać – i to też ma być proste – powiedział zastępca dyrektora IBDiM.

Według prof. Janusza Rymszy, katastrofy budowlane będą się zdarzały coraz częściej. Występowanie katastrof w 8 proc. jest wynikiem pożarów. Natomiast w ponad 90 procentach – jak mówił profesor, odpowiadają za nie wiatry i nawalne deszcze. – To będzie problem, który będzie coraz częściej występował – stwierdził Janusz Rymsza.

– To co czeka wszystkie obiekty, to albo rozbiórka albo wzmocnienie – żadnego innego rozwiązania nie będzie – podkreślił mówiąc, że warto mieć na uwadze te wszystkie elementy, by w przyszłości mieć do czynienia w najgorszym wypadku z awarią, a nie z katastrofą.

W Warszawie 28 i 29 czerwca odbywa się Krajowy Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Tegoroczny zjazd sprawozdawczy zgromadził około 200 delegatów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony