Partner serwisu

Prof. Rymsza: Technika pozwala na składanie 30 m mostu w ciągu godziny

Grzegorz Rekiel 17.04.2022

Prof. Rymsza: Technika pozwala na składanie 30 m mostu w ciągu godziny
Fot. Tymofij Myłowanow/Twitter
Mosty tymczasowe są z zasady obiektami o konstrukcji składanej – mówi profesor Janusz Rymsza z Instytut Badawczy Dróg i Mostów, z którym rozmawialiśmy w związku z trwającą na Ukrainie „prowizoryczną odbudową” infrastruktury zniszczonej w wyniku rosyjskiej inwazji.
Grzegorz Rekiel, Rynek Infrastruktury: Na objętej wojną Ukrainie budowane są, szczególnie w obwodzie kijowskim, mosty tymczasowe. Taki obiekt połączy np. Irpień z Kijowem. To prowizoryczna, ale efektowna forma odbudowy infrastruktury zniszczonej w wyniku rosyjskiej inwazji. Jak można te obiekty scharakteryzować?

Prof. Janusz Rymsza, Instytut Badawczy Dróg i Mostów: Mosty tymczasowe, jak sama nazwa wskazuje, to obiekty budowane na relatywnie krótki okres eksploatacji - kilka miesięcy, a maksymalnie kilka lat. Umożliwiają szybkie przywrócenie możliwości przejazdu przez przeszkodę, jaką jest np. rzeka. Tak więc przede wszystkim charakteryzują się dużą szybkością montażu konstrukcji, ale również łatwością transportu elementów i niewielką ich różnorodnością. Mają jeszcze jedną ważną cechę - da się je rozebrać bez uszkodzeń i mogą być montowane w innym miejscu, jeśli zachodzi taka potrzeba. W czasie wojny mosty tymczasowe buduje się w miejscu, w którym zniszczono stały wiadukt, w celu szybkiego przywrócenia możliwości przejazdu.

Jaka jest konstrukcja mostów tymczasowych?

Są one z zasady - mostami o konstrukcji składanej. Składanie z gotowych elementów jest najszybszym sposobem budowy mostu. Gotowymi elementami obiektu są stalowe dźwigary kratownicowe (belki główne). Są one stosunkowo nośne i lekkie - te dwie cechy są najważniejsze i wzajemnie zależne. Przy budowie wielu mostów tymczasowych nie jest wykorzystywany ciężki sprzęt budowlany, np. dźwigi.

W jaki sposób są budowane konstrukcje składane?

Mają one dwa zasadnicze elementy: podpory i konstrukcje przęsłową. Zazwyczaj podpora składa się z pali, stanowiących fundament i trzon podpory. Konstrukcja przęsłowa jest zazwyczaj nasuwana.

Przykłady mostów składanych?

Za jedno z dziesięciu największych osiągnięć technicznych dokonanych w czasie II wojny światowej uważany jest tzw. most Bailey’a. Szybkość montażu tego mostu wynosi 10 metrów na godzinę. Obecnie stosowane konstrukcje umożliwiają montaż nawet trzykrotnie szybszy.

Kiedy w czasie pokoju zachodzi potrzeba wykonania mostów tymczasowych?

Takie obiekty są budowane przede wszystkim w celu przywrócenia komunikacji po klęskach żywiołowych, jak powodzie, huragany czy trąby powietrzne. Ponadto coraz częściej most tymczasowy jest stawiany w miejscu, w którym za kilka lat będzie wybudowany stały obiekt, ponieważ w danym momencie możliwości finansowe inwestora są bardzo ograniczone.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony