Partner serwisu

Program Inwestycji Strategicznych. Poznań złożył pięć wniosków

Grzegorz Rekiel 25.03.2022

Program Inwestycji Strategicznych. Poznań złożył pięć wniosków
fot. Pixabay
Budowa szkoły na Strzeszynie czy modernizacja muszli koncertowej w parku Wilsona – o rządowe dofinansowanie takich zadań w ramach Programu Inwestycji Strategicznych ubiega się poznański samorząd.
W ramach niedawnego naboru Poznań złożył pięć wniosków, a największy dotyczy budowy szkoły na Strzeszynie. Szacunkowa wartość inwestycji to 76,5 mln złotych, a miasto ubiega się o 65 mln zł dofinansowania (85 %). Urzędnicy zabiegają też o pieniądze na budowę krytej pływalni przy ulicy Taborowej. – Przewidywana wartość inwestycji to 41 mln złotych, a kwota wnioskowanych środków to 30 mln zł, czyi ponad 73 % – mówi Krzysztof Wawron, zastępca dyrektora ds. projektów i funduszy europejskich w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W planie jest także przebudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 68 (osiedle Jana III Sobieskiego). Szacunkowa wartość zadania to 12 mln zł, ratusz ubiega się o 5 mln zł wsparcia, a zatem ponad 58 % stanowiłby wkład własny.

Urzędnicy liczą również na dofinansowanie budowy sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 64 na os. Orła Białego. – Przewidywana wartość inwestycji to 10 milionów złotych, wnioskujemy o 8 mln zł dofinansowania, czyli 80 % – mówi Wawron.

Najmniejszy wniosek dotyczy odnowienia muszli koncertowej zlokalizowanej w parku Wilsona. Szacunkowa wartość zadania to 2,5 mln złotych, z czego 0,5 mln zł miałby wynieść wkład własny.

Przypomnijmy, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych, który wiąże się m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Dla mniej zamożnej części społeczeństwa nowe rozwiązania mają być korzystne. Osobom o niewielkich dochodach powinno zostać w portfelu więcej pieniędzy.
Zmiany odbiją się jednak m.in. na samorządowych budżetach, bo ich ważną częścią są wpływy z PIT. Rząd wdrożył Program Inwestycji Strategicznych, który jest formą częściowej rekompensaty dla samorządów za ubytek w dochodach. Miasta, powiaty, gminy i samorządy wojewódzkie mogą się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie kluczowych inwestycji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony