Partner serwisu

Program Inwestycji Strategicznych. Warszawa złożyła pięć wniosków

Grzegorz Rekiel 18.03.2022

Program Inwestycji Strategicznych. Warszawa złożyła pięć wniosków
fot. Google Maps
Budowa kompleksu oświatowego przy ul. Świderskiej na Białołęce czy przebudowa ul. Kamionkowskiej na Pradze-Południe – o dofinansowanie m.in. takich inwestycji zabiega warszawski samorząd w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
Ostatni nabór zakończył się w piątek, 11 marca. Warszawa złożyła pięć wniosków, a największy dotyczy budowy kompleksu oświatowego przy ul. Świderskiej. Zadanie jest planowane przez Urząd Dzielnicy Białołęka, a wnioskowana kwota dofinansowania to 65 milionów złotych.

Urzędnicy zabiegają też o rządowe wsparcie rozbudowy i modernizacji budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 przy ul. Koźmińskiej (Śródmieście). – Wnioskowana kwota dofinansowania to 30 milionów złotych, a inwestycję planuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta – mówi Edyta Mydłowska-Krawcewicz z biura marketingu warszawskiego ratusza.

W planie jest też „poprawa układu drogowego w dzielnicy Wesoła”. Roboty mają być prowadzone na ul. Konwaliowej, Cienistej i Malwy. Urzędnicy zabiegają o 5 mln zł dofinansowania, a zadanie zamierza zrealizować miejscowy Urząd Dzielnicy.

Oprócz tego Warszawa złożyła dwa wnioski w ramach puli dla terenów po dawnych PGR-ach. W ramach pierwszego miasto zabiega o pieniądze na modernizację jednego z budynków na Ochocie na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Stanu Cywilnego. Urzędnicy wnioskują o 8 mln zł rządowego wsparcia, a inwestorem ma być Urząd Dzielnicy Ochota.

W planie jest też przebudowa ulicy Kamionkowskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Głuchą do ulicy Mińskiej na Pradze-Południe. – Wnioskowana kwota dofinansowania to 2 miliony złotych – dodaje Mydłowska-Krawcewicz.

Przypomnijmy, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych, który wiąże się m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Dla mniej zamożnej części społeczeństwa nowe rozwiązania będą korzystne. Osobom o niewielkich dochodach zostanie w portfelu więcej pieniędzy. Zmiany odbiją się jednak m.in. na samorządowych budżetach, bo ich ważną częścią są wpływy z PIT.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wdrożył Program Inwestycji Strategicznych, który jest formą częściowej rekompensaty dla samorządów za ubytek w dochodach. Miasta, powiaty, gminy i samorządy wojewódzkie mogą się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie kluczowych inwestycji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony