Partner serwisu

Program Inwestycji Strategicznych. Wiemy, o co wnioskuje Kraków

Grzegorz Rekiel 20.03.2022

Program Inwestycji Strategicznych. Wiemy, o co wnioskuje Kraków
fot. Pixabay
Dwa wnioski złożył krakowski samorząd w ramach ostatniego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych.
W ramach większego miasto zabiega o pieniądze na modernizację boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem technicznym na terenie WLKS Krakus-Swoszowice (ul. Moszyńskiego). – Szacowany koszt inwestycji to 5 milionów złotych, ubiegamy się o 4,9 mln zł dofinansowania – mówi Grażyna Rokita z Wydziału Komunikacji Społecznej w krakowskim ratuszu.

W ramach drugiego wniosku miasto stara się o dofinansowanie modernizacji latarni ulicznych. Chodzi o wymianę tradycyjnych opraw na LED-owe, a także wymianę szaf sterowniczych. Szacunkowy koszt inwestycji to 1,4 mln zł, a tylko 28 tysięcy złotych miałby wynieść wkład własny.

Przypomnijmy, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych, który wiąże się m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Dla mniej zamożnej części społeczeństwa nowe rozwiązania będą korzystne. Osobom o niewielkich dochodach zostanie w portfelu więcej pieniędzy. Zmiany odbiją się jednak m.in. na samorządowych budżetach, bo ich ważną częścią są wpływy z PIT.

Rząd wdrożył Program Inwestycji Strategicznych, który jest formą częściowej rekompensaty dla samorządów za ubytek w dochodach. Miasta, powiaty, gminy i samorządy wojewódzkie mogą się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie kluczowych inwestycji.

Pięć wniosków w ramach ostatniego naboru złożyła Warszawa. Największy dotyczy budowy kompleksu oświatowego przy ul. Świderskiej. Zadanie jest planowane przez Urząd Dzielnicy Białołęka, a wnioskowana kwota dofinansowania to 65 milionów złotych. Urzędnicy zabiegają też np. o rządowe wsparcie rozbudowy i modernizacji budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 przy ul. Koźmińskiej (Śródmieście).

Wnioskowana kwota dofinansowania to 30 milionów złotych, a inwestycję planuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony