Partner serwisu

Program Inwestycji Strategicznych. Wiemy, o co wnioskuje Łódź

GR 21.03.2022

Program Inwestycji Strategicznych. Wiemy, o co wnioskuje Łódź
fot. Google Maps
Trzy wnioski złożył łódzki samorząd do Programu Inwestycji Strategicznych. Urzędnicy zabiegają o pieniądze m.in. na remont ulicy Rąbieńskiej czy budowę bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na przedłużeniu ul. Hetmańskiej.
O tym, jakie wnioski złoży miasto, decydowali sami mieszkańcy, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Magistrat uszanował wybór łodzian. W „kategorii” do 65 milionów złotych Łódź wnioskuje o „wykonanie dojazdów do drogi ekspresowej oraz poprawę komunikacji na osiedlach” (na projekt zagłosowało ok. 19,5 tys. osób; 72,4 %).

W ramach zbiorczego zadania miałaby zostać wyremontowana ulica Rąbieńska (na odcinku od ul. Traktorowej do ul. Szczecińskiej). W planie jest wykonanie przedłużenia ul. Kaczeńcowej, a także budowa połączenia ul. Kaczeńcowej z ul. Traktorową. Znacznie mniej osób (ok. 7,4 tys.) zagłosowało na remont targowiska oraz ulicy Rzgowskiej wraz z pętlą tramwajową na Kurczakach, dlatego pomysł przepadł.

W „kategorii” do 30 mln zł mieszkańcy mogli głosować na trzy projekty: modernizację dróg osiedlowych; budowę bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na przedłużeniu ul. Hetmańskiej oraz remont ul. Franciszkańskiej wraz z torowiskiem (od ul. Wojska Polskiego do ul. Północnej).

Zwyciężyła budowa bezkolizyjnego przejazdu kolejowego na przedłużeniu ul. Hetmańskiej, dlatego miasto złożyło wniosek o dofinansowanie tej inwestycji. Rywalizacja była bardzo wyrównana, na zwycięski projekt głosowało 10,2 tys. osób, a na remont ul. Franciszkańskiej 9,8 tys. 

Ratusz złożył również wniosek w ramach puli do 5 milionów złotych. Urzędnicy liczą na dofinansowanie budowy drogi rowerowej w śladzie dawnej kolei scheiblerowskiej. Na inwestycję oddano 10,8 tys. głosów (40,3 %). Łodzianie mieli też do wyboru remont i termomodernizację Domu Pomocy Społecznej „Włókniarz” oraz przystosowanie i modernizację pomieszczeń Szkoły Podstawowej numer 40 oraz SP nr 71 na potrzeby miejskich przedszkoli.

Przypomnijmy, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych, który wiąże się m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Dla mniej zamożnej części społeczeństwa nowe rozwiązania mają być korzystne. Osobom o niewielkich dochodach powinno zostać w portfelu więcej pieniędzy.

Zmiany odbiją się jednak m.in. na samorządowych budżetach, bo ich ważną częścią są wpływy z PIT. Rząd wdrożył Program Inwestycji Strategicznych, który jest formą częściowej rekompensaty dla samorządów za ubytek w dochodach. Miasta, powiaty, gminy i samorządy wojewódzkie mogą się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie kluczowych inwestycji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony