Partnerzy serwisu:

Program inwestycyjny prac przygotowawczych dla trzeciego pasa A2 Warszawa – Łódź podpisany

Leonard Dolecki 06.12.2018

Program inwestycyjny prac przygotowawczych dla trzeciego pasa A2 Warszawa – Łódź podpisany
fot. GDDKiA
– Dzisiaj podpisałem program inwestycji dla rozbudowy autostrady A2 o trzeci pas. Zapadła też decyzja o likwidacji nieczynnego punktu poboru opłat na A2 koło Pruszkowa – powiedział podczas konferencji podsumowującej trzy lata pracy ministerstwa infrastruktury pod wodzą rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Mowa o trasie od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa. Rozpoczęcie przygotowań do budowy trzeciego pasa zapowiedział w maju ub. roku minister Andrzej Adamczyk. Mówił wtedy, że przygotowania do tej inwestycji mogą potrwać ok. 4 lat.

Jak zaznacza szef resortu infrastruktury – inwestycja ma poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy. Obecnie autostrada między stolicą Polski a stolicą województwa łódzkiego posiada po dwa pasy w każdą stronę. Powstała ona w ramach inwestycji przed Euro 2012.

Program obejmują cały odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Łodzią (w podziale na województwo łódzkie i mazowieckie) i zakładają przygotowanie niezbędnych analiz, dokumentacji oraz opracowań do wydania decyzji pozwalających ogłosić postępowanie przetargowe.

Inwestycja polegać będzie na dobudowie na ww. odcinku po jednym pasie ruchu, czyli od węzła „Łódź Północ” do węzła „Pruszków” trzeciego pasa ruchu a na odcinku węzeł „Pruszków” – węzeł „Konotopa” czwartego pasa ruchu. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2, z wykorzystaniem istniejącego szerokiego pasa dzielącego (pasa rozdziału), posiadającego rezerwę pod takie właśnie poszerzenie.

Jak podaje GDDKiA – zakłada się, że prace przygotowawcze rozpoczną się niezwłocznie i będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Ich koszt jest szacowany na około 7 mln zł. Natomiast na samą realizację powinno się przewidzieć okres nawet do 3 lat, z uwagi na planowane prace bez zamykania odcinka dla ruchu. Łączny koszt rozbudowy o jeden pas może wynieść ok 600 mln zł. Ostateczny czas, który będzie niezbędny na realizację zadania zostanie ustalony po przeprowadzeniu prac przygotowawczych.

Argumentem za tą inwestycją są dane Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku. Pokazał on, że autostradą A2 w pobliżu Łodzi jeździ średnio 38-40 tys. pojazdów na dobę, a w okolicach Warszawy (między Pruszkowem a Konotopą) jest to nawet 75 tys. pojazdów na dobę. Ponadto, w ciągu trzech lat ilość samochodów na trasie znacznie wzrosła.

Z uwagi na bardzo duże tężenie ruchu często się korkuje. Punktem, w którym często dochodzi do spiętrzenia ruchu jest nieczynny punkt poboru opłat w okolicach Pruszkowa. Według dzisiejszych informacji ma on zostać zlikwidowany.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony