Partner serwisu

Projektanci: Rozdzielić projektowanie od budowy

ep. 02.07.2019

Projektanci: Rozdzielić projektowanie od budowy
fot. GDDKiA
Dla sprawnej realizacji inwestycji korzystniejsze jest rozdzielenie fazy projektowania od realizacji – wskazali przedstawiciele środowiska projektowego podczas spotkania z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Uczestnicy procesu inwestycyjnego spotkali się w ramach cyklu spotkań, które zainicjował inwestor.
Jak podano w podsumowaniu spotkania, projektanci wskazywali, że rozdzielenie fazy projektowej od realizacyjnej może być korzystniejsze dla realizacji inwestycji. Chodzi o to, by w początkowym etapie projektanci przygotowywali dokumentację potrzebną do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Po jej uzyskaniu inwestor wybierałby wykonawcę, natomiast projektanci rozpoczynaliby opracowywanie projektów wykonawczych i technologicznych, optymalizując rozwiązania.

Biura projektowe sygnalizowały także potrzebę zaangażowania inżyniera kontraktu już na etapie projektowania – podano w komunikacie.

Celem spotkania była dyskusja o rozwiązaniach, które mogą wyeliminować zagrożenia przy realizacji zadań inwestycyjnych.
– Z jednej strony szukamy możliwości wprowadzenia zaliczkowego finansowania i płatności częściowej dla firm projektowych. Z drugiej, oczekujemy rzetelnego i starannego opracowywania dokumentacji, weryfikacji w trakcie prowadzonych prac oraz poprawy jakości przekazywanej i opracowywanej dokumentacji projektowej – podaje GDDKiA.

Podczas spotkania, odniesiono się także do kwestii BIM (ang. Building Information Modeling). Projektanci wskazywali, że aby korzystać z tych rozwiązań, potrzebna jest zainteresowanie inwestora i zaangażowanie finansowe. GDDKiA chciała pilotażowo zastosować BIM przy realizacji obwodnicy Zatora w ciągu DK-28. Trwające osiem miesięcy postępowanie zostało ostatecznie unieważnione. Żadna z ofert nie zmieściła się w budżecie – najtańsza była warta 69,6 mln zł przy budżecie inwestora na poziomie 48 mln zł.

To zadanie pierwotnie planowano zrealizować w trybie zaprojektuj i wybuduj, teraz, według zapowiedzi, będzie to formuła tradycyjna – najpierw opracowana zostanie dokumentacja projektowa z wykorzystaniem BIM, potem nastąpi wybór wykonawcy robót budowlanych.

Projektanci podkreślali także, że dla ich pracy ważne są informacje dotyczące planów inwestycyjnych na kolejna lata – chodzi o możliwość przygotowania się w zakresie finansowym i kadrowym.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony