Partnerzy serwisu:

Projekty z Białegostoku, Gdyni i Warszawy z szansą na pół miliona od Budimeksu

inf. pras/Redakcja 19.08.2018

Projekty z Białegostoku, Gdyni i Warszawy z szansą na pół miliona od Budimeksu
fot. Pixabay
Wybrano projekty, które znalazły się w ścisłym finale projektu Zmieniaj świat. Budimex 50 lat. To pomysły, które mają być realizowane w Białymstoku, Gdyni i Warszawie. W sumie dostaną one 600 tys. zł, przy czym zwycięzca otrzyma aż pół miliona.
Konkurs jest związany z jubileuszem 50-lecia największej firmy budowlanej w Polsce. Budimex z tej okazji postanowił przeznaczyć środki na dofinansowanie projektów, które zostawią trwały ślad w lokalnych społecznościach.

Jak poinformowano, pośród 254 pomysłów zgłoszonych do konkursu 100 spełniło wszystkie wymagania formalne. Wśród nich, podczas pierwszych obrad jury wyłoniono 3 projekty, które dostały się do ścisłego finału. Już 5 września ich autorzy osobiście zaprezentują jurorom swoje pomysły. Przewodniczący jury, przedsiębiorca Rafał Sonik oraz dr Konrad Maj z SWPS wraz z pozostałymi jurorami wybiorą zwycięski projekt, który otrzyma 500 tys. zł.

Nagrody dodatkowe w konkursie to łącznie 100 tys. zł: 45 tys. zł za drugie miejsce, 35 tys. zł za trzecie miejsce oraz 20 tys. zł jako nagroda internautów (od 14 sierpnia na stronie www.zmieniajswiatbx50.pl można głosować na najlepszy projekt spośród trzech wstępnie wyselekcjonowanych przez jury).

Wśród 3 projektów wybranych przez jury w finale znalazły się: infrastruktura dla pierwszej leśnej szkoły w Polsce, zgłoszona przez Fundację trzy czte ry! z Białegostoku, innowacyjny projekt stworzenia przy hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” całorocznego ogrodu tropikalnego, realizowany przez Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca z Gdyni oraz Centrum ReStore Fundacji Habitat for Humanity Poland z Warszawy.

– Projekty zgłoszone do konkursu „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat” zdecydowanie przerosły nasze oczekiwania – przyznaje Cezary Łysenko, członek jury z ramienia firmy Budimex. Wszystkie cechują się oryginalnością i pomysłowością. Było nam bardzo trudno wybrać 3 laureatów, ale kierowaliśmy się określonymi kryteriami: nie tylko innowacyjnością projektu, lecz także szerokością grupy beneficjentów, trwałością i realnością wykonania projektu, rzetelnością w przygotowaniu budżetu czy pomysłem na utrzymanie inwestycji w przyszłości – dodaje.

Projekt Infrastruktura dla Białegostoku zakłada stworzenie pierwszej w Polsce prawdziwie Leśnej Szkoły. Z inicjatywy fundacji trzy czte ry! powstało na terenie Polski aż 30 leśnych przedszkoli. Wybudowanie Leśnej Szkoły, będącej kolejnym etapem edukacji zapoczątkowanej w leśnych przedszkolach, jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i uczniów z całej Polski.

W Leśnej Szkole dzieci odkrywają, doświadczają, uczą się w bliskim kontakcie z naturą bez względu na pogodę. Lepsze zdolności poznawcze oznaczają lepsze zdrowie. Dzieci uczące się i obcujące jednocześnie z naturą, szybciej rozwijają swoje zdolności. Efektem działań leśnej edukacji jest wzrost świadomości społeczeństwa dotyczącej szeroko rozumianej profilaktyki Syndromu Deficytu Natury oraz niwelowania jego negatywnych skutków (ADHD, otyłość, depresje, problemy z integracją sensoryczną) poprzez ponowne nawiązanie więzi z naturą.

Projekt Biofilia (ogród terapeutyczno-edukacyjny), zgłoszony przez Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca zakłada stworzenie przy Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni całorocznego ogrodu tropikalnego wraz z pierwszą w Polsce motylarnią. Umożliwi to pacjentom, odwiedzającym ich bliskim i wszystkim zainteresowanym osobom stały kontakt z przyrodą, między innymi kwitnącymi roślinami, różnobarwnymi motylami, czy mrówkami parasolowymi. Młodzi pacjenci hospicjum poza odczuwaniem bólu fizycznego cierpią psychicznie. Obserwacja natury stymuluje wiele zmysłów, obniża stres, zwiększa szybkość regeneracji i skraca czas rekonwalescencji. Wiecznie zielona przestrzeń pełniłaby zatem funkcję terapeutyczną, integracyjną i edukacyjną.

Centrum ReStore, które chce zrealizować Fundacja Habitat for Humanity Poland to miejsce aktywności lokalnej, które powstanie na terenie dawnego obiektu przemysłowego, zakłada propagowanie działań integrujących społeczność lokalną, opartych na rozwiązaniach gospodarki cyrkularnej. System odbioru używanych mebli i sprzętów od mieszkańców i biznesu, pracownie rzemieślnicze i edukacyjne to tylko przykłady aktywności, które będą tam realizowane. Dostępność rozwiązań gospodarki cyrkularnej dla społeczności oznacza tańsze produkty z recyklingu i upcyklingu, czystsze otoczenie, ale przede wszystkim wzrost świadomości ekologicznej.

Centrum ReStore znajdzie się na mapie rewitalizowanej Pragi Południe w Warszawie. Zagospodarowanie i dodanie życia temu obszarowi przywróci mieszkańcom możliwość korzystania z zasobów miejsca.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony