Partner serwisu

Przebudowują drogę łączącą Lublin z Podkarpaciem

GR 14.06.2021

Przebudowują drogę łączącą Lublin z Podkarpaciem
fot. Google Maps
Położenie nowej nawierzchni, rozbiórka trzech mostów, a w ich miejsce budowa nowych czy wykonanie chodników – trwa przebudowa 25-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej numer 835 od Biłgoraja do granicy z województwem podkarpackim. Prace mają się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji to 177 milionów złotych.
Rozbudowa drogi wojewódzkiej numer 835, łączącej Elizówkę koło Lublina z niewielką miejscowością Grabownica Starzeńska koło Brzozowa na Podkarpaciu, ruszyła kilkanaście lat temu. Do tej pory w województwie lubelskim zrealizowano prace na pięciu odcinkach. Jako pierwsze w 2005 r. ruszyły roboty we Frampolu w powiecie biłgorajskim, z kolei jak ostatni został wykonany 16-kilometrowy fragment od granic Lublina do miejscowości Piotrków. Roboty ruszyły wówczas w listopadzie 2017 roku, trwały półtora roku i pochłonęły 89,5 mln złotych.

Na tym jednak nie koniec. W styczniu tego roku ruszyły wstępne prace na odcinku od Biłgoraja do graniczącej z województwem podkarpackim miejscowości Tarnogród. To fragment o długości 25 kilometrów. – Cieszę się, że doszło do realizacji tej inwestycji. Dzięki gruntownej przebudowie 25- kilometrowego odcinka, trasa na Roztocze czy na Podkarpacie będzie bezpieczna i wygodna. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży panuje tu ruch, szczególnie samochodów ciężarowych, dlatego inwestycja jest ważna – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Całkowity koszt przebudowy drogi na odcinku od Biłgoraja do granicy województwa wyniesie 177 milionów złotych, w tę kwotę wliczony jest wykup gruntów. W ramach zadania zostanie zdjęta stara i położona nowa jezdnia, przebudowane zostaną też skrzyżowania. W planie jest rozbiórka trzech mostów na rzekach: Złotej, Nitce i Luchówce, w ich miejsce pojawią się nowe obiekty. Na czas budowy nowych mostów zaplanowano tymczasową przeprawę. Przebudowany zostanie most na Tanwi, podobnie jak zatoki autobusowe wzdłuż jezdni. Mieszkańcy pobliskich posesji będą mieli do dyspozycji drogi serwisowe.

Przebudowane zostaną chodniki, wzdłuż drogi pojawią się ścieżki rowerowe, a także latarnie. Drzewa, które kolidują z inwestycją, zostaną wycięte. Część elementów małej architektury, jak krzyże czy kapliczki, zostanie przeniesiona w inne miejsce.

Obecnie trwają prace na 16 odcinkach drogi wojewódzkiej nr 835 od Biłgoraja do granicy województwa lubelskiego. – Są bardzo intensywne, związane ze zdjęciem warstwy ziemi czy rozbiórkami: chodników, ogrodzeń, przepustów drogowych i istniejącej nawierzchni. Wykonywana jest także warstwa konstrukcyjna przebudowywanej drogi – odbywa się jej „korytowanie”, wykonywana jest stabilizacja cementem – wylicza Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Roboty trwają m.in.: w miejscowości Okrągłe, między Korczowem a Majdanem, w Majdanie, w okolicy Księżopola, w Tarnogrodzie czy w Łuchowie. Kierowcy muszą się tam liczyć z utrudnieniami. – Łączna długość odcinków, na których odbywa się ruch wahadłowy, to prawie 10 kilometrów. W miejscowościach: Płusy, Łuchów i Księżpol ruch został skierowany na objazdy – tłumaczy K. Jakubowski.

Same roboty drogowe pochłoną 134,6 mln złotych. Prawie 124,9 mln złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, a reszta z budżetu województwa. Prace mają się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm: UNIBEP z Bielska Podlaskiego oraz Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Dębicy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony