Partner serwisu

Przebudują DK-92 i wytną kilkadziesiąt drzew. Znamy ofertę przetargową

GR 17.11.2021

Przebudują DK-92 i wytną kilkadziesiąt drzew. Znamy ofertę przetargową
fot. Google Maps
Budowa nowej ścieżki rowerowej czy remont istniejącego odcinka – przebudowany zostanie 5-kilometrowy fragment drogi krajowej numer 92 na granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego. Inwestycja będzie się wiązać z wycinką ok. 40 drzew. Poznaliśmy jedyną ofertę, jaka wpłynęła w przetargu.
Prace będą prowadzone między położoną w województwie wielkopolskim miejscowością Miedzichowo (pow. nowotomyski) a miejscowością Trzciel w woj. lubuskim w pow. międzyrzeckim. Na wspomnianym odcinku DK-92 jest trasą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Jej szerokość wynosi około 11 metrów (pasy ruchu mają po 3,5 m szerokości w każdym kierunku, a utwardzone pobocza po 2 m). Fragment przebiega w większości poza terenem zabudowanym.

W planie jest budowa odcinka ścieżki rowerowej o długości 3,7 km, a także remont istniejącej ścieżki. Przetarg w tej sprawie ogłosił poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zakres prac przewiduje również przebudowę zjazdów na posesje oraz wycinkę drzew kolidujących z inwestycją lub zagrażających bezpieczeństwu kierowców. Pod topór trafi ok. 40 drzew, wycięte zostaną m.in. dęby, brzozy i klony. Konieczne było uzyskanie zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu na odstępstwo od zakazu niszczenia gwiazd i siedlisk będących obszarem rozrodu zięby, niewielkiego ptaka. Inspektor zastrzegł, że usuwane drzewa nie mogą być zamieszkiwane przez ptaki, a wycinka nie może być prowadzona w okresie lęgowym.

W miejsce usuniętych drzew, posadzone zostaną nowe. Wzdłuż drogi postawione zostaną z kolei balustrady, które mają poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Wszystkie roboty powinny się zakończyć w ciągu pół roku.

Wczoraj (wtorek, 16 listopada) poznaliśmy oferty zainteresowanych firm, a właściwie ofertę, bo do przetargu zgłosiło się tylko konsorcjum PJL z Poznania oraz Budnet z Kobylnicy. Zaproponowało ok. 4 mln złotych brutto. Urzędnicy mają twardy orzech do zgryzienia, bo oferta znacznie przekracza zarezerwowaną przez nich kwotę ok. 3,4 mln zł. Mają teraz dwie możliwości: dołożyć brakujące pieniądze albo unieważnić przetarg i ogłosić kolejne postępowanie. Na decyzję w tej sprawie musimy jeszcze poczekać.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony