Partnerzy serwisu:

Przekop Mierzei może być droższy. Ministerstwo: Okaże się po otwarciu ofert

Leonard Dolecki 20.03.2019

Przekop Mierzei może być droższy. Ministerstwo: Okaże się po otwarciu ofert
fot. Wikimedia Commons
Dziś w mediach pojawiła się informacja o tym, że z najnowszych szacunków, dotyczących przekopu Mierzei Wiślanej, wynika, że kanał może kosztować znacznie więcej niż początkowo zakładano. Według tych informacji, kwota może wzrosnąć o ok. 0,5 mld zł, do 1,3 mld zł. Jest to całkiem możliwe szczególnie biorąc pod uwagę to, że kwota, którą nadal podaje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) oraz inwestor (Urząd Morski w Gdyni), czyli 880 mln zł, była szacowna już kilka lat temu oraz to jak zmieniła się sytuacja na rynku budowlanym. Resort oraz zamawiający nie potwierdzają jednak tych informacji.
Jak podaje Urząd Morski w Gdyni (UM w Gdyni) – informacja o wzroście ceny została podana przez Annę Stelmaszyk-Świerczyńśką, zastępcę dyrektora ds. technicznych w Urzędzie Morskim w Gdyni.

– Kwota, do jakiej mógłby ewentualnie wzrosnąć koszt budowy kanału wynikała z wieloletniego doświadczenia przy prowadzeniu postępowań przetargowych w zakresie budowli hydrotechnicznych i była wyłącznie szacunkowa. Może ona nie odzwierciedlać ostatecznej wartości inwestycji – informuje w komunikacie UM w Gdyni.

W dalszej części oświadczenia, inwestor nie wyklucza jednak możliwości, że oferty mogą przekroczyć kosztorys. – W związku z tym, że szacunki robione były kilka lat temu oraz uwzględniając wzrost cen materiałów oraz sytuację na rynku nie wykluczone jest, że założona kwota ostatecznie ulegnie zmianie. Niemniej jednak, należy podkreślić, iż do czasu otwarcia ofert w pierwszej części przetargu – planowane jest ono na chwilę obecną na połowę kwietnia br., mogą to być wyłącznie szacunki. Brak jest dokładnych wyliczeń co do możliwego wzrostu kosztów budowy kanału. Przy ostatnich dużych przetargach odnotowaliśmy wzrost cen ofert, w stosunku do kosztorysów inwestorskich w różnym stopniu – czytamy w komunikacie.

Sprawę skomentowało także MGMiŻŚ. – Nie wiem jakie jest źródło informacji mediów o kwocie 500 mln złotych. W planie wieloletnim kwota przeznaczona na realizację tzw. Przekopu Mierzei Wiślanej wynosi 880 mln zł. Czy będzie to większa kwota, okaże się po otwarciu i analizie ofert przetargowych. Dopóki trwa procedura przetargowa trudno nam komentować tego typu doniesienia – podaje rzecznik resortu, Michał Kania.

Obawy co do tego czy oferenci zmieszczą się w przewidzianej kwocie, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku budowlanym, są jak najbardziej uzasadnione. Oczywiście przedsięwzięcia hydrotechniczne i te, które dotyczą infrastruktury drogowej znacznie się od siebie różnią. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę np. propozycje, które w tym roku otrzymuje GDDKiA (gdzie w 18 ogłoszonych dużych przetargach brakowało ponad 650 mln zł) można sceptycznie podchodzić do kwoty, którą na budowę przekopu Mierzei Wiślanej chce przeznaczyć Ministerstwo Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej.

Więcej na temat inwestycji pisaliśmy m.in. tutaj:
Wydłuża się czas realizacji I części przekopu Mierzei Wiślanej


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony