Partnerzy serwisu:

Przekop Mierzei Wiślanej za wszelką cenę

Redakcja 29.03.2019

Przekop Mierzei Wiślanej za wszelką cenę
fot. mat. pras.
– Zakładamy, że jeżeli wzrosną te środki, te koszty, to finansowanie będzie zapewnione – skomentował sytuację dotycząca możliwego wzrostu kosztów budowy kanału żeglugowego między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że inwestor budowy przekopu Mierzei Wiślanej, Urząd Morski w Gdyni, przewiduje, że koszty inwestycji mogą być znacznie wyższe niż początkowo szacowano (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Dodatkowo, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” poinformowała, że cena może być jeszcze wyższa z uwagi na to, że zakres przedsięwzięcia musi zostać poszerzony o budowę ok. 1,5-kilometrowego toru wodnego. Jak podaje GW – bez niego nie będzie możliwe zrealizowanie sztucznej wyspy, która ma powstać na zalewie wiślanym.

Analizując aktualną sytuację na rynku budowlanym, oraz dodając do niej poszerzenie zakresu projektu, można się jak najbardziej spodziewać, że szacowna kwota (880 mln zł), będzie za niska. Jak podaje PAP – teraz sprawę skomentował szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Oczywiście mamy sytuację na rynku jaką mamy, że wszystko podrożało, więc liczymy się z tym, że mogą te koszty wzrosnąć. Ale nie uprzedzajmy faktów: 20 kwietnia wszyscy państwo dowiecie się, jakie są wartości w ofertach, które zostaną otwarte – powiedział Gróbarczyk.

Minister stwierdził, że nawet jeśli koszty wzrosną to finansowanie powinno być zapewnione.

Przetarg trwa

Przetarg na realizację pierwszej części kanału żeglugowego przechodzącego przez Mierzeję Wiślaną ogłoszono na przełomie 2018 i 2019 roku.

Jednak w postępowaniu po raz kolejny wydłuża się termin składania ofert w przetargu. Początkowo miało to nastąpić 7 marca br. Później datę wydłużono do 15 kwietnia br., a obecnie jest to 24 kwietnia br.

Dodatkowo, w tym tygodniu Urząd Morski w Gdyni zorganizował spotkanie na przyszłym placu budowy, na które zaprosił potencjalnych wykonawców. W wydarzeniu wzięło udział ok. 20 firm (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony