Partner serwisu

Przetarg na pomiary zanieczyszczeń w tunelu na Ursynowie rozstrzygnięty

ep. 26.08.2021

Przetarg na pomiary zanieczyszczeń w tunelu na Ursynowie rozstrzygnięty
fot. GDDKiA
Jedyna oferta złożona w przetargu na pomiar jakości powietrza atmosferycznego w rejonie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie wystarczyła. Oferta spełniła wymagania zamawiającego i postępowanie zostało rozstrzygnięte.
Oznacza to, że pomiary wykona konsorcjum złożone z firmy Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. GDDKiA zapłaci za jej prace 3,7 mln zł.

Wykonawcę udało się wybrać dopiero za trzecim razem. W pierwszym przetargu oferta nie spełniała wymagań, w drugim natomiast w ogóle nie było ofert.

Co do zrobienia

Zadanie wykonawcy będzie wykonanie niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego w rejonie wyrzutni spalin przy wylotach z tunelu oraz w okolicach portali. Przeanalizuje zawartość w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania mają być prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali. 

Konieczność ich wykonania została zapisana w Postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r.

Na ich wyniki oczekują mieszkańcy Ursynowa. Od wyników badań będzie bowiem zależał ewentualny montaż dodatkowych filtrów przy wyrzutniach spalin. Wykonawca dostarczy wnioski z badań w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy. Zawarcie kontraktu planowane jest na wrzesień.

Otwarcie jesienią

Tunel na Ursynowie powstał w ramach budowy drogi ekspresowej S2 Puławska – Lubelska. W sumie droga ma 19 km. Od grudnia 2020 r. kierowcy jeżdżą już odcinkiem liczącym 15 km. Fragment z tunelem jest ostatnim oczekującym na otwarcie. Prace budowlane już się zakończyły. Obecnie trwają tam testy i odbiory. Konieczne są jeszcze kontrole straży pożarnej, a po tym zostanie złożony wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie. GDDKiA nie podaje dokładnego terminu otwarcia tunelu dla kierowców. Mowa jest o jesieni tego roku.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony