Partner serwisu

Przetarg na S1 Mysłowice – Bielsko-Biała w przyszłym roku

ep 31.05.2018

Przetarg na S1 Mysłowice – Bielsko-Biała w przyszłym roku
Wikimedia commons, CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0
Śląska GDDKiA planuje w lutym przyszłego roku ogłosić przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Bielsko-Biała. To fragment trasy prowadzącej przez Śląsk w kierunku Słowacji.
O planach dotyczących dróg szybkiego ruchu na Śląsku, w tym połączeń ze Słowacją, rozmawiano podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Infrastruktury w Katowicach. W posiedzeniu uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Budowa S1 łączącej ze słowacką autostradą D3 to „droga życia” dla wielu państw opartych o wschodnią granicę Europy. Polski rząd zabezpieczył środki na realizację 700-kilometrowego odcinka, który już jest bądź będzie realizowany – mówił, cytowany w komunikacie minister.

Jak poinformował dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, Michał Mendrok, w lutym 2019 r. katowicki oddział GDDKiA chce ogłosić przetarg na projekt i budowę ok. 40-kilometrowej ekspresowej trasy S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. Obecnie inwestycja jest w trakcie opracowywania koncepcji programowej. Ten dokument ma być gotowy w październiku.

Droga ma być poprowadzona po nowym śladzie. Będzie się zaczynać na istniejącym odcinku S1, ok. 1.5 km za węzłem Kosztowy I, a kończyć na węźle Suchy Potok. Tam połączy się z istniejącym odcinkiem drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała – Zwardoń (granica ze Słowacją), odcinkiem drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Cieszyn (granica z Republiką Czeską) oraz projektowaną drogą ekspresową S52 Bielsko-Biała – Głogoczów, tzw. Beskidzką Drogą Integracyjną.

Na terenie Śląska czeka także na realizację odcinek S1 – obejście Węgierskiej Górki. W tym przypadku trwa przetarg na wybór wykonawcy. Z uwagi na dużą liczbę pytań ze strony wykonawców skutkujących zmianami w specyfikacji (będzie to budowa drogi z tunelem), już kilkakrotnie przekładano termin otwarcia ofert. Obecnie jest on wyznaczony na połowę czerwca.

Trwa także ponowny przetarg na wybór wykonawcy odcinka Pyrzowice – Podwarpie. Pierwszy został unieważniony po tym jak wybrany wykonawca odmówił podpisania umowy.

O infrastrukturze budowanej po słowackiej stronie, podczas posiedzenia komisji opowiadała Jana Kiššová, przewodnicząca Komisji Gospodarki Rady Narodowej Republiki Słowacji. – Cieszę się, że to spotkanie odbywa się w Katowicach, bowiem jest to region, któremu infrastruktura łącząca nasze kraje może przynieść korzyści – mówiła przewodnicząca.

– Widzimy potrzebę intensyfikacji wszystkich działań w obszarze infrastruktury drogowej i kolejowej oraz lotniskowej, bowiem wszystko to, co dzieje się w tej chwili, ma swój aspekt gospodarczy. Stąd też dokonanie takiego przeglądu stanowisk, problemów i szans, które są przed nami, przed Polską i Słowacją – wyjaśniał, cytowany w komunikacie Bogdan Rzońca, przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przypomniał z kolei, że gros inwestycji dotyczących województwa, które poruszano podczas sejmowej komisji, znajduje się w „Programie dla Śląska”. – Część środków zapisanych w tym dokumencie przeznaczona jest na transport, również ten, który będzie łączył dwa narody. Liczę, że wszystkie wymienione dziś zadania będą w jak najszybszym czasie zrealizowane po naszej, jak i słowackiej stronie – tłumaczył wojewoda.

Wzmocnienie konkurencyjności gospodarek dwóch państw i współpraca transgraniczna – na takie aspekty wynikające z budowy odpowiedniej infrastruktury drogowej wskazywał z kolei poseł Jerzy Polaczek, przewodniczący Polsko - Słowackiej Grupy Parlamentarnej.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony