Partnerzy serwisu:

Przetargi odblokowane. KIO już działa

Elżbieta Pałys 28.05.2020

Przetargi odblokowane. KIO już działa
fot. pixabay.com/pl/OtoZapletal
Od 25 maja ruszyły posiedzenia Krajowej Izby Odwoławczej i rozprawy z udziałem stron. Oznacza to, że postępowania przetargowe, które stanęły w oczekiwaniu na odwołania czekające na rozpatrzenie, będą mogły ruszyć z miejsca.
Przypomnijmy, rozprawy przed KIO zostały zawieszone 16 marca. Decyzja była wynikiem rygorów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowelizacja przepisów specjalnych związanych z SARS-CoV-2 dokonana 14 maja umożliwiła powrót do normalnego trybu pracy.

Rozprawy z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa z uwzględnieniem wytycznych zawartych w zarządzeniu Prezesa Izby oraz Prezesa UZP – odbywają się od 25 maja – potwierdza Katarzyna Prowadzisz, rzecznik prasowa Krajowej Izby Odwoławczej.

Jak informuje przedstawicielka Izby, wcześniej – 22 maja, odbyły się ogłoszenia odroczonych orzeczeń w sprawach, które były rozpatrywane przed 16 marca 2020 roku, a dla których ogłoszenia orzeczeń zostały zaplanowane w tej dacie albo później.

W czasie gdy nie było możliwe przeprowadzanie rozpraw niezmiennie do KIO wnoszone były odwołania, do których prawo zachowuje każdy wykonawca ubiegający się o zamówienie. Same przetargi nie zostały bowiem wstrzymane. Nowe postępowania a także rozstrzygnięcia ogłaszał także największy inwestor drogowy – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zatem kolejka spraw oczekujących na rozstrzygnięcie jest spora.

– Izba pierwszy raz musi zmierzyć się z taką ilością spraw odwoławczych oczekujących na rozpoznanie – podkreśla Katarzyna Prowadzisz. – Pamiętać przy tym należy, że odwołania wpływają każdego dnia, tym samym każdego dnia powiększa się ilość spraw oczekujących na rozpoznanie – dodaje.

Jak mówi, trudno na dziś stwierdzić jednoznacznie ile czasu potrzeba na rozpoznanie spraw odwoławczych zawisłych w Izbie. – Każda sprawa odwoławcza wymaga innego czasu na przeprowadzenie rozprawy, czasami sprawy są umarzane tuż przed rozprawą, bądź istnieje konieczność odroczenia sprawy np. z uwagi na wniesione przez strony dowody i pisma do zapoznania, z którymi przeciwnik procesowy, jak i skład orzekający Izby potrzebuje czasu. To wszystko i każda inna okoliczność, która może się pojawić ma znaczenie na czas w jakim rozpoznawane będą sprawy odwoławcze – tłumaczy rzecznik prasowa KIO. Przyznaje, że rozpoznanie wszystkich spraw będzie wymagało tygodni, w ciągu których prowadzone będą rozprawy.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport