Partnerzy serwisu:

Przy autostradzie z Pekinu do Szanghaju stanęły „wymieniarki baterii” do aut elektrycznych

Leonard Dolecki 26.01.2019

Przy autostradzie z Pekinu do Szanghaju stanęły „wymieniarki baterii” do aut elektrycznych
fot. Nio
Chiński start-up Nio, rozwijający technologię aut elektrycznych, stworzył sieć stacji wymieniania baterii do samochodów na prąd przy autostradzie łączącej Pekin z Szanghajem. Proces zamiany akumulatora jest w pełni automatyczny i trwa ok. 3 minuty. Obecnie jest kompatybilny z jednym modelem produkowanym przez Nio.
Start-up z Dalekiego Wschodu wpadł na nowatorski pomysł jak rozwiązać problem zasięgu samochodów elektrycznych. Chińczycy stwierdzili, że zamiast ładowania baterii można ją po prostu wymienić na już naładowaną.

Stworzyli oni więc sieć ośmiu stacji wymiany baterii przy liczącej ok. 1,180 kilometrów trasie szybkiego ruchu między Pekinem a Szanghajem. Punkty wymiany akumulatorów są oddalone od siebie o nieco ponad 100 km. Stacje zostały uruchomione w połowie stycznia br.

Firma ma w planach umożliwić wymianę baterii również kierowcom podróżującym między Pekinem a Shenzhen. Na tej trasie ma powstać 18 takich stacji.

Jak informuje Nio – wymiana baterii odbywa się bez udziału człowieka i trwa ok. 3 minuty, czyli znacznie szybciej niż nawet szybkie ładowanie akumulatora auta elektrycznego. Dodatkowym plusem jest to, że rozładowana bateria, która zostanie pozostawiona na stacji, będzie mogła zostać naładowana w taki sposób aby jej żywotność była jak najdłuższa.

Obecnie z „wymieniarkami baterii” kompatybilny jest tylko jeden model auta elektrycznego marki Nio – Nio ES8. Firma planuje jednak rozwijać ten pomysł. Co ciekawe, w przypadku tego modelu dostępna jest również usługa mobilnego ładowania. Chiński start-up stworzył pojazdy służące do ładowania takich aut, które nazwano „Power Mobile Vehicles”. Są one pewnego rodzaju powerbankami (o podobnym pomyśle pisaliśmy tutaj).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony